مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

علت سرطان سارکوم

سرطان سارکوم به تومور بدخیم (سرطانی) گفته می شود، که در استخوان و بافت همبند مانند چربی، ماهیچه، عروق خونی، اعصاب و بافتی که استخوان ها و مفاصل را احاطه کرده است، ایجاد می شود. علائم به اندازه و محل تومور بستگی دارد. عوامل مختلفی می تواند در ایجاد این سرطان موثر باشد. امروز می خواهیم در مورد علت سرطان سارکوم و عوامل تاثیرگذار در ایجاد آن با شما صحبت کنیم.

عوامل خطر ایجاد سارکوم چیست؟

سارکوم چیست؟

سارکوم یک تومور بدخیم (سرطانی) است که در استخوان و یا بافت نرم ایجاد می شود. بافت های نرم از دیگر ساختارهای بدن پشتیبانی می کنند و عبارتند از:

 • ماهیچه
 • چربی
 • تاندون ها
 • غضروف
 • رباط ها
 • رگ های خونی
 • اعصاب

بیشتر سارکوم ها در کجا یافت می شوند؟

سارکوم ها می توانند در قسمت های مختلف بدن شما از سر تا انگشتان پا ایجاد شوند:

 • 40٪ در اندام تحتانی (پاها، مچ پا، پاها) رخ می دهد.
 • 15٪ در اندام های فوقانی (شانه ها، بازوها، مچ دست، دست ها) رخ می دهد.
 • 30٪ در تنه، دیواره قفسه سینه، شکم و لگن رخ می دهد.
 • 15 درصد در سر و گردن رخ می دهد.

انواع سارکوم چیست؟

سارکوم به گروه بزرگی از سرطان ها در استخوان و یا بافت نرم اشاره دارد. بیش از 70 زیرگروه شناخته شده از سارکوم وجود دارد.

سارکوم های استخوانی

سارکوم اولیه استخوان سرطانی است که از استخوان شروع می شود. بیش از یک سوم سارکوم های استخوان در افراد کمتر از 35 سال تشخیص داده می شود. بسیاری از آن ها در کودکان تشخیص داده می شوند.

سارکوم بافت نرم

سارکوم بافت نرم در ماهیچه یا سایر بافت های همبند بدن شما شروع می شود. بر خلاف سارکوم های استخوان، بیشتر سارکوم های بافت نرم در بزرگسالان رخ می دهد. انواع خاصی از سارکوم، مانند رابدومیوسارکوم، بیشتر در کودکان یافت می شود.

بیشتر سارکوم ها در کجا یافت می شوند؟

چه سنی بیشتر تحت تاثیر سرطان سارکوم قرار دارد؟

سارکوم هم کودکان و هم بزرگسالان را مبتلا می کند. به طور کلی، سارکوم بافت نرم بیشتر در بزرگسالان رخ می دهد. تشخیص سارکوم استخوان بیشتر در کودکان، نوجوانان و افراد بالای 65 سال رخ می دهد.

علت سرطان سارکوم چیست؟

به طور کلی، سرطان زمانی رخ می دهد که سلول ها دچار خطا (جهش) در DNA خود می شوند. این جهش ها باعث رشد و تقسیم سلول ها خارج از کنترل می شود. سلول‌های غیرطبیعی تجمع یافته توموری را تشکیل می‌دهند که می‌تواند رشد کند تا به ساختارهای مجاور حمله کند و سلول‌های غیرطبیعی می‌توانند به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابند.

مانند سایر انواع سرطان، محققان نمی دانند چه چیزی باعث می شود یک سلول سالم به سارکوم تبدیل شود.

عوامل خطر ایجاد سارکوم چیست؟

برخی عوامل ممکن است خطر ابتلا به سارکوم را افزایش دهند. عوامل خطر عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

تصور می شود که چندین ماده شیمیایی احتمال ابتلا به برخی از انواع سارکوم را افزایش می دهند. این ممکن است در شرایطی باشد که افراد در طول سالیان متمادی در معرض سطوح بالایی از مواد شیمیایی در شغل خود قرار داشته باشند.

قرار گرفتن در معرض آرسنیک و مواد شیمیایی خاصی که برای ساخت پلاستیک ها (مونومر وینیل کلرید)، علف کش ها (فنوکسی استیک اسید) و نگهدارنده های چوب (کلروفنول ها) استفاده می شوند.

تابش

 قرار گرفتن در معرض دوزهای بالای پرتو از درمان قبلی سرطان. افرادی که در دوران کودکی دوزهای بالایی از رادیوتراپی داشته اند، بیشترین افزایش خطر را دارند.

تشعشع

تشعشعات یونیزان در محیط نیز می تواند خطر ابتلا به سارکوم را افزایش دهد.

لنف ادم

تورم طولانی مدت در بازوها یا پاها. رادیوتراپی و جراحی سرطان سینه می تواند باعث تورم طولانی مدت (لنفودم) بازو شود. رادیوتراپی یا جراحی در ناحیه لگن یا ناحیه تناسلی می تواند باعث تورم ساق پا شود. البته این مورد بسیار نادر است.

شرایط ژنتیکی

برخی اختلالات ارثی و جهش های کروموزومی مانند سندرم گاردنر، سندرم ورنر، بیماری فون هیپل-لیندائو، سندرم گورلین، توبروس اسکلروزیس، سندرم لا-فرامنی، رتینوبلاستوما و نوروفیبروماتوز نوع 1.

ایدز

افرادی که برای سرکوب سیستم ایمنی خود دارو مصرف می کنند. خطر ابتلا به سارکوم کاپوزی را افزایش می دهد. همچنین در بزرگسالانی که داروهایی برای سرکوب ایمنی پس از پیوند مصرف می کنند، مرتبط است.

علائم سارکوم چیست؟

علائم بسته به محل تومور متفاوت است. به عنوان مثال، برخی از سارکوم ها ممکن است در مراحل اولیه علائم قابل توجهی ایجاد نکنند. برخی از سارکوم ها ممکن است مانند یک توده بدون درد در زیر پوست شما احساس شوند، در حالی که برخی دیگر تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ نشوند که به اندامی فشار وارد کنند، درد ایجاد نمی کنند.

سارکوم های دیگر می توانند باعث درد طولانی مدت استخوان یا تورم در بازو یا پای شما شوند که در شب بدتر می شود. این تغییرات ممکن است حرکت شما را محدود کند.

علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • یک توده جدید که ممکن است درد داشته باشد یا نباشد.
 • درد در اندام (باز و پا) یا شکم و لگن
 • مشکل در حرکت بازو یا پای خود (میزان لنگیدن یا محدودیت حرکت)
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • کمر درد

سارکوم با بسیاری از شرایط دیگر علائم مشترک دارد. جراح سارکوم شما می تواند به تعیین اینکه آیا علائم شما وجود دارد یا خیر کمک می کند.

نتیجه

سارکوم فقط یک نوع سرطان نیست. به انواع مختلفی از سرطان ها اشاره دارد که می تواند در استخوان ها یا بافت نرم شما ایجاد شود. علائم بسته به جایی که تومور شما قرار دارد متفاوت است. علت اصلی ایجاد این سرطان ها مشخص نیست، ولی خطر ابتلا آن می تواند به عوامل مختلف محیطی و ژنتیکی بستگی داشته باشد. اگر سارکوم در شما تشخیص داده شد، در نظر بگیرید که گزینه های درمانی شما به عوامل متعددی بستگی دارد که پزشک متخصص ارتوپد شما می تواند برای شما توضیح دهد. گزینه های درمانی و نتایج احتمالی به اندازه سارکوم ها متفاوت است.

درخواست-مشاوره-با-دکتر-میرکاظمی

متخصص ارتوپدی و تورماتولوژی و آسیب های ورزشی
فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی
عضو انجمن بین الملی حفظ اندام امریکا و اروپا ( ISOLS )
عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ( IOA )
استاد یار دانشگاه

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک