مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

علت سرطان سارکوم چیست؟

علت سرطان سارکوم چیست؟ سارکوم نوعی جهش در دی ان ای است. سرطان سارکوم به تومور بدخیمی گفته می شود در بافت استخوانی ایجاد می شود. به طور معمول توده سارکوم بافت همبند مانند چربی، ماهیچه، عروق خونی و اعصاب را احاطه می کند.علائم سرطان سارکوم به محل رشد سارکوم بستگی دارد. عوامل مختلفی در بوجود آمدن این سرطان تاثیرگذار هستند. در این مطلب قصد داریم به کمک دکتر مسعود میرکاظمی در مورد علت بوجود آمدن سرطان سارکوم و عوامل موثر صحبت کنیم. دکتر مسعود میرکاظمی متخصص برای جراحی سارکوم استخوانی در تهران است که انواع توده های مفصلی و عضلانی را جراحی می کند.

سرطان سارکوم چیست؟

سرطان سارکوم چیست؟

سرطان سارکوم یک تومور بدخیم سرطانی است که در استخوان و یا بافت نرم ایجاد می شود. بافت های نرم از دیگر ساختارهای بدن مانند مقاصل پشتیبانی می کنند که شامل ماهیچه، چربی، تاندون، غضروف، رگ های خونی، اعصاب و رباط ها می شوند. سارکوم می تواند در هر قسمت از بدن تشکیل شود. سارکوم 1 درصد در بزرگسالان و 15 درصد در کودکان بوجود می آید.

به طور کلی سارکوم زمانی رخ می دهد که سلول ها در DNA دچار جهش و یا خطا می شوند. این جهش ها باعث رشد و تقسیم سلول ها می شود که از کنترل خارج می شوند. سلول های غیرطبیعی در یک موقعیت جمع می شوند و توموری را تشکیل می‌دهند. این تومور می‌تواند رشد کند و به ساختارهای مجاور حمله کند. علاوه بر این سلول‌ های غیرطبیعی می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یابند. پزشکان هنوز نتوانستند دلیل قاطعی برای تبدیل سلولهای سالم به سارکوم بیایند.

علائم سرطان سارکوم چیست؟

یک توده عجیب زیر پوست که ممکن است درد داشته باشد.

درد در اندام باز پا یا شکم و لگن

مشکل در حرکت بازو یا پا

کاهش وزن غیر قابل توضیح

کمر درد

انواع سرطان سارکوم

سارکوم های استخوانی

سارکوم اولیه استخوان سرطانی است که از استخوان شروع می شود. بیش از یک سوم سارکوم های استخوان در افراد کمتر از 35 سال تشخیص داده می شود. بسیاری از آن ها در کودکان تشخیص داده می شوند.

سارکوم بافت نرم

سارکوم بافت نرم در ماهیچه یا سایر بافت های همبند بدن شما شروع می شود. بر خلاف سارکوم های استخوان، بیشتر سارکوم های بافت نرم در بزرگسالان رخ می دهد. انواع خاصی از سارکوم، مانند رابدومیوسارکوم، بیشتر در کودکان یافت می شود.

بیشتر سرطان سارکوم در کجا یافت می شوند؟

علت سرطان سارکوم

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

تصور می شود که چندین ماده شیمیایی احتمال ابتلا به برخی از انواع سارکوم را افزایش می دهند. این ممکن است در شرایطی باشد که افراد در طول سالیان متمادی در معرض سطوح بالایی از مواد شیمیایی در شغل خود قرار داشته باشند.

قرار گرفتن در معرض آرسنیک و مواد شیمیایی خاصی که برای ساخت پلاستیک ها استفاده می شوند. این مواد شامل مونومر وینیل کلرید، علف کش ها مانند فنوکسی استیک اسید و نگهدارنده های چوب مانند کلروفنول ها می باشد.

تابش

 قرار گرفتن در معرض دوزهای بالای پرتو از درمان قبلی سرطان. افرادی که در دوران کودکی دوزهای بالایی از رادیوتراپی داشته اند، بیشترین افزایش خطر را دارند.

تشعشع

تشعشعات یونیزان در محیط نیز می تواند خطر ابتلا به سارکوم را افزایش دهد.

لنف ادم

تورم طولانی مدت در بازوها یا پاها نشانه ای از وجود سرطان سارکوم است. رادیوتراپی و جراحی سرطان سینه می تواند باعث تورم طولانی مدت بازو شود. رادیوتراپی یا جراحی در ناحیه لگن یا ناحیه تناسلی می تواند باعث تورم ساق پا شود. البته این مورد بسیار نادر است.

ژنتیک

برخی اختلالات ارثی و جهش های کروموزومی ایجاد می کنند که به ترتیب عبارتند:

سندرم گاردنر

سندرم ورنر

بیماری فون هیپل – لیندائو

سندرم گورلین

توبروس اسکلروزیس

سندرم لا-فرامنی

رتینوبلاستوما

نوروفیبروماتوز نوع 1

ایدزو بیماری های نقص ایمنی

افرادی که برای سرکوب سیستم ایمنی خود دارو مصرف می کنند. خطر ابتلا به سارکوم کاپوزی را افزایش می دهد. همچنین در بزرگسالانی که داروهایی برای سرکوب ایمنی پس از پیوند مصرف می کنند، مرتبط است.

سوالات متداول

طول عمر بیماران سرطان سارکوم چقدر است؟

در صورتی که توده سرطانی به بخش های دیگر سرایت کرده باشد، بیش از 5 سال طول عمر آنها خواهد بود. در صورتی که سرایت نداشته و درمان شود، تاثیری روی طول عمر آنها نخواهد داشت.

آیا سارکوم کشنده است؟

در صورتی که بافت های مجاور را درگیر نکرده باشد، کشنده نیست. بهویژه در مواقعی که درمان شود طول عمر افراد را کاهش نمی دهد.

بیشتر سارکوم ها در کجا یافت می شوند؟

40 درصد در اندام تحتانی مانند پاها، مچ پا و ساق پاها ایجاد می شود.
15 درصد در اندام های فوقانی مانند شانه ها، بازوها و مچ دست تشکیل می شود.
30 درصد در تنه، دیواره قفسه سینه، شکم و لگن ایجاد می شود.
15 درصد در سر و گردن تشکیل می شود.

چه سنی بیشتر تحت تاثیر سرطان سارکوم قرار دارد؟

سارکوم هم کودکان و هم بزرگسالان را مبتلا می کند. به طور کلی، سارکوم بافت نرم بیشتر در بزرگسالان رخ می دهد. تشخیص سارکوم استخوان بیشتر در کودکان، نوجوانان و افراد بالای 65 سال رخ می دهد.

کلام پایانی

علت سرطان سارکوم را در این مطلب بررسی کردیم. همانطور که گفتیم سارکوم فقط یک نوع سرطان نیست. به انواع مختلفی از سرطان ها اشاره دارد که می تواند در استخوان ها یا بافت نرم شما ایجاد شود. علائم بسته به جایی که تومور شما قرار دارد متفاوت است. علت اصلی ایجاد این سرطان ها مشخص نیست، ولی خطر ابتلا آن می تواند به عوامل مختلف محیطی و ژنتیکی بستگی داشته باشد. اگر سارکوم در شما تشخیص داده شد، در نظر بگیرید که گزینه های درمانی شما به عوامل متعددی بستگی دارد که پزشک متخصص ارتوپد شما می تواند برای شما توضیح دهد. گزینه های درمانی و نتایج احتمالی به اندازه سارکوم ها متفاوت است.

درخواست-مشاوره-با-دکتر-میرکاظمی

متخصص ارتوپدی و تورماتولوژی و آسیب های ورزشی
فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی
عضو انجمن بین الملی حفظ اندام امریکا و اروپا ( ISOLS )
عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ( IOA )
استاد یار دانشگاه

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *