مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

سارکوم یوئینگ

سارکوم یوئینگ یک تومور استخوانی سرطانی است که کودکان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. نام خود را از دکتر جیمز یوینگ، دکتری که برای اولین بار تومور را در دهه 1920 توصیف کرد، گرفته شده است. سارکوم یوئینگ ممکن است در هر جایی از بدن ایجاد شود، اما معمولاً از استخوان‌های بلند دست‌ها و پاها، لگن یا قفسه سینه منشا می‌گیرد. اگرچه نادرتر است، اما ممکن است در جمجمه یا استخوان های صاف تنه نیز ایجاد شود.

 در حالی که اغلب یک تومور استخوانی است، سارکوم یوئینگ می تواند ماهیچه ها و بافت های نرم اطراف تومور را نیز درگیر کند. سلول‌های سارکوم یوینگ همچنین می‌توانند به سایر نواحی بدن از جمله مغز استخوان، ریه‌ها، کلیه‌ها، قلب، غدد فوق کلیوی و سایر بافت‌های نرم متاستاز بدهند. تومورهای عصبی اکتودرم اولیه (PNET) تومورهای مرتبط مولکولی هستند که اغلب در خارج از استخوان ایجاد می شوند.

در حالی که سارکوم یوینگ می تواند در هر زمانی در دوران کودکی رخ دهد، بیشتر در دوران بلوغ، زمانی که استخوان ها به سرعت در حال رشد هستند، ایجاد می شود.

علت سارکوم یوئینگ

علت سارکوم یوئینگ چیست؟

علت دقیق سارکوم یوئینگبه طور کامل شناخته نشده است. محققان نتوانسته اند عوامل خطر یا اقدامات پیشگیرانه را برای سارکوم یوینگ مشخص کنند. با این حال، محققان تغییرات کروموزومی را در DNA سلول کشف کرده اند که می تواند منجر به تشکیل سارکوم یوینگ شود. این تغییرات ارثی نیستند. آنها پس از تولد بدون هیچ دلیلی در کودکان ایجاد می شوند.

علائم سارکوم سارکوم یوئینگ

علائم سارکوم یوینگ عبارتند از: درد در استخوانی که تومور در آن قرار دارد. تورم در ناحیه تومور و حساسیت به لمس؛ گاهی ممکن است تب ایجاد شود. یا ممکن است کودک پس از سقوط یا تصادف به ظاهر جزئی دچار شکستگی استخوان شود.

بیشتر بخوانید:

سرطان استخوان در کودکان

تشخیص سارکوم سارکوم یوئینگ چگونه است؟

پزشک ممکن است آزمایش‌های مختلفی را برای تشخیص سارکوم سارکوم یوئینگ تجویز کند. ممکن است یک عکس اشعه ایکس از قسمت دردناک استخوان برای بررسی وجود تومور انجام شود.

سایر آزمایش‌هایی که برای به دست آوردن تصویری از تومور و تعیین اینکه آیا به خارج از استخوان گسترش یافته است انجام می‌شوند عبارتند از:

  • سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری)
  • اسکن MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی)
  • عکس‌برداری با اشعه ایکس قفسه سینه
  • اسکن استخوان

اسکن استخوان نواحی افزایش یا کاهش متابولیسم استخوان را تشخیص می‌دهد و می‌تواند فرآیندهای غیرطبیعی مربوط به استخوان، از جمله تومور را شناسایی کند. این تست های تصویربرداری معمولا غیر تهاجمی و بدون درد هستند. برای تشخیص نیاز به بیوپسی خواهد بود. بیوپسی یک روش جراحی است که برای به دست آوردن نمونه ای از تومور استفاده می شود تا بتوان آن را زیر میکروسکوپ بررسی کرد و به روش های دیگر آزمایش کرد.

بیشتر بخوانید:

جراحی سارکوم استخوان

درمان سارکوم یوئینگ
درمان سارکوم یوئینگ

درمان سارکوم سارکوم یوئینگ

گزینه های درمان سارکوم یوئینگ معمولاً ترکیبی از روش‌های درمانی شامل جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی است. نوع دقیق درمانی که بیمار دریافت می کند به اندازه، موقعیت و گسترش تومور بستگی دارد.

شیمی درمانی

شیمی درمانی، درمان با داروهای ضد سرطان، معمولاً ابتدا برای کوچک کردن تومور اولیه یا اصلی انجام می شود.

جراحی حفظ اندام

یک متخصص به نام جراح ارتوپد، تومور را با جراحی خارج می کند. وی تمام تلاش خود را برای برداشتن تومور بدون ایجاد آسیب بیش از حد به اندام انجام می دهد که به آن عمل جراحی حفظ اندام می گویند. در این نوع جراحی، قسمت بیمار استخوان برداشته می شود و با یک قطعه مصنوعی (پروتز) یا تکه ای از استخوان از بانک استخوان (گرافت استخوان) جایگزین می شود.

بعداز جراحی بیمار معمولاً می تواند به طور طبیعی از اندام خود استفاده کند. اگر کودک در حال رشد است و از یک قطعه مصنوعی برای جایگزینی استخوان بیمار استفاده شده است، ممکن است نیاز به جراحی های اضافی برای بلندتر شدن استخوان مصنوعی در حین رشد کودک باشد.

پزشک ممکن است توصیه کند از ورزش های تماسی نیز خودداری کند، زیرا اگر پیوند استخوان یا پروتز آسیب ببیند، ممکن است برای ترمیم یا جایگزینی آن نیاز به عمل بزرگ دیگری باشد. اگر تومور در یکی از استخوان‌های اصلی بازو یا پا باشد و رگ‌های خونی و اعصاب اطراف را تحت تأثیر قرار داده باشد، ممکن است جراحی برای برداشتن کل اندام (آمپوتاسیون) ضروری باشد.

اگرچه چشم‌انداز قطع عضو برای خانواده‌ها و بیماران نگران‌کننده است، اما کودکانی که دارای اندام مصنوعی هستند معمولاً می‌توانند فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند و حتی ورزش کنند. اندام های مصنوعی به طور دقیق برای هر کودک قرار می گیرند و به طور منظم با رشد کودک تنظیم می شوند.

پرتو درمانی

در صورتی که جراحی برای برداشتن سارکوم یوئینگ امکان پذیر نباشد، ممکن است پرتودرمانی، اشعه ایکس هدفمند که سلول های سرطانی را می کشد، انجام شود. علاوه بر این، شیمی درمانی پس از جراحی یا پرتودرمانی برای از بین بردن سلول های توموری که ممکن است به سایر قسمت های بدن گسترش یافته باشد، انجام می شود. اکثر بیماران مبتلا به سارکوم یوئینگ قابل درمان هستند. حتی اگر تومور عود کند، درمان اضافی با جراحی، پرتودرمانی ویا شیمی درمانی ممکن است موفقیت آمیز باشد.

 جراحی و پرتودرمانی می تواند رشد استخوان ها را متوقف کند و ممکن است منجر به عدم تقارن شود. در نتیجه، برخی از کودکان ممکن است در آینده به جراحی های اصلاحی نیاز داشته باشند.

شیمی درمانی اضافی

دور دیگری از شیمی درمانی پس از جراحی یا پرتودرمانی برای از بین بردن سلول های توموری که ممکن است به سایر قسمت های بدن گسترش یافته باشند، انجام می شود.

درمان های هدفمند

محققان در حال تلاش برای یافتن راه‌های جدید و بهبود یافته برای درمان انواع سرطان‌ها از جمله سارکوم یوینگ هستند. در حالی که پیشرفت هایی حاصل شده است، درمان های هدفمند مانند ایمونوتراپی برای بیماران مبتلا به سارکوم یوینگ تجربی در نظر گرفته می شود.

مراقبت های لازم پس از درمان سارکوم یوئینگ

بیماران سارکوم یوئینگ هر سه تا شش ماه یکبار به مدت سه تا پنج سال از ناحیه تومور اصلی عکسبرداری با اشعه ایکس خواهند داشت تا دستگاه های ترمیمی و بهبود اندام را زیر نظر بگیرند. همچنین این بیماران سی تی اسکن منظم ریه و اسکن دوره ای استخوان را برای تشخیص عود در اسرع وقت انجام خواهند داد.

به این بیماران ممکن است ورزش هایی برای افزایش عملکرد اندام آسیب دیده پیشنهاد شود.

درخواست-مشاوره-با-دکتر-میرکاظمی

متخصص ارتوپدی و تورماتولوژی و آسیب های ورزشی
فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی
عضو انجمن بین الملی حفظ اندام امریکا و اروپا ( ISOLS )
عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ( IOA )
استاد یار دانشگاه

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پزشک