مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

کندرومالاسی کشکک زانو(chondromalacia patella) چیست؟

کندرومالاسی کشکک آسیب به غضروف پشت کاسه زانو (کشکک) است و مانند نرم شدن یا ساییدگی غضروف است. درمانی که معمولا توصیه می شود پرهیز از استفاده بیش از حد از زانو و انجام فیزیوتراپی است که در بیشتر موارد موثر است.

کشکک چیست؟

کشکک استخوان کاسه زانو است و در داخل تاندون چهارسر ران قرار دارد. این تاندون بزرگ از عضلات قدرتمند ران (چهارسر ران) به دور کشکک می‌پیچد و به بالای استخوان ساق پا (درشت نی) وارد می‌شود. عضلات چهارسر ران پا را صاف می کنند.

پشت کشکک با غضروف صاف پوشیده شده است. این به کشکک کمک می کند تا وقتی پای خود را صاف می کنید، روی قسمت پایینی استخوان ران (فمور) سر بخورد.

کندرومالاسی کشکک چیست؟

کندرومالاسی کشکک زانو که به عنوان سندرم درد کشکک شناخته می شود اصطلاحی است که پزشکان برای توصیف درد جلوی زانو استفاده می‌کنند. این درد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما به نظر نمی‌رسد به دلیل مشکل شدیدی مانند آرتریت جدی یا آسیب باشد.

چه چیزی باعث نرمی غضروف کشکک زانو می شود؟

کندرومالاسی کشکک اغلب در جوانان و نوجوانان رخ می دهد اما در زنان شایع تر است. دلیل آسیب به غضروف مشخص نیست . تصور می شود که کاسه زانو (کشکک زانو) ممکن است به جای سر خوردن صاف روی آن، به قسمت تحتانی استخوان ران (فمور) ساییده شود. این ممکن است به غضروف کشکک آسیب برساند. موقعیت هایی که احتمال این عارضه بیشتر است شامل موارد زیر است:

 • استفاده بیش از حد از زانو، مانند ورزش های خاص.
 • برخی از افراد ممکن است یک مشکل جزئی در راستای زانو داشته باشند. این ممکن است باعث شود کشکک به جای سر خوردن روی قسمت پایینی استخوان ران، ساییده شود. دلیل آن ممکن است به دلیل نحوه رشد زانو باشد و یا عدم تعادل در عضلات اطراف آن باشد .

 بعنوان مثال، عضله بزرگ چهار سر ران بالای زانو. اگر یک طرف عضلات چهار سر ران بیشتر از طرف دیگر کشیده شود، کشکک ممکن است به نرمی سر نخورد و ممکن است در یک طرف ساییده شود.

 • ترکیبی از مشکل هم ترازی و استفاده بیش از حد با ورزش، ممکن است شایع ترین دلیل ایجاد کندرومالاسی کشکک باشد.
 • آسیب به زانو ممکن است در این امر نقش داشته باشد – ممکن است آسیب های کوچک یا استرس های مکرر به دلیل ورزش، یا به دلیل شلی رباط ها (مفاصل هایپر متحرک) باشد.
 • در افراد مسن ممکن است به عنوان بخشی از فرآیند پیری ایجاد شود که در آن ساییدگی و پارگی غضروف در بسیاری از مفاصل وجود دارد.

علائم کندرومالاسی کشکک

 • درد اطراف زانو. درد معمولاً در جلوی زانو، اطراف یا پشت کاسه زانو (کشکک) است و معمولاً هنگام بالا یا پایین رفتن از پله ها بدتر می شود. ممکن است با نشستن (با زانوهای خمیده) برای مدت طولانی ایجاد شود.
 • احساس ساییدگی یا صدا در هنگام حرکت زانو (کرپیتوس).
 • به ندرت، مقداری تورم مایع (افیوژن) مفصل زانو.
علائم کندرومالاسی کشکک

کندرومالاسی کشکک چگونه تشخیص داده می شود؟

معمولاً، تشخیص موقت کندرومالاسی کشکک از علائم شما به علاوه معاینه زانو توسط پزشک انجام می شود. این یک تشخیص کارآمد خواهد بود تا قطعی، زیرا غضروف را نمی توان بدون آزمایشات بیشتر مشاهده کرد.

در این شرایط که هیچ مدرکی دال بر کندرومالاسی وجود ندارد، برخی از پزشکان درد را سندرم درد کشکک رانی یا درد قدامی زانو می نامند. این مهم نیست، زیرا درمان در این مرحله یکسان خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

از علت تا درمان آرتروز زانو

پی آر پی زانو چیست و چه کاربردی دارد؟

شایع ترین آسیب های ورزشی زانو

آیا آزمایشاتی برای تشخیص کندرومالاسی کشکک لازم است؟

اغلب، هیچ آزمایشی لازم نیست، زیرا می توان درمان را بر اساس تشخیص موثر کندرومالاسی آغاز کرد.آزمایش‌ها ممکن است در برخی موقعیت‌ها برای تأیید تشخیص یا رد علل دیگر مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال، اگر تشخیص واضح نباشد، یا اگر علائم پس از درمان بهبود نیابد. تست هایی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از:

 • آزمایش‌های خون یا عکس‌برداری استاندارد زانو – ممکن است به رد برخی از انواع آرتریت یا التهاب کمک کند.
 • اسکن تصویربرداری (MRI) جزئیات مفصل زانو را نشان می دهد و می تواند موارد زیادی از کندرومالاسی را نشان دهد.
 • آرتروسکوپی – یک دوربین انعطاف پذیر کوچک در زانو قرار داده می شود تا دقیقاً ببیند غضروف چگونه به نظر می رسد. این کار نیاز به بیهوشی دارد و خطر عوارض کمی دارد.

درمان کندرومالاسی کشکک

 • از استفاده شدید از زانو خودداری کنید – تا زمانی که درد کاهش یابد. در صورت عدم استفاده بیش از حد از زانو، علائم معمولاً به موقع بهبود می یابند.
 • داروهای مسکن – ممکن است برای کاهش درد پاراستامول توصیه شود. داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن ممکن است در کوتاه مدت برای درد مفید باشند، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه فواید بلندمدتی داشته باشند وجود ندارد.
 • فیزیوتراپی – بهبود قدرت عضلات اطراف زانو باعث کاهش فشار روی زانو می شود. همچنین، تمرینات خاص ممکن است به اصلاح مشکلات مربوط به تراز و تعادل عضلانی اطراف زانو کمک کند. به عنوان مثال، ممکن است به شما آموزش داده شود که تمریناتی را انجام دهید که قسمت داخلی عضله چهار سر ران را تقویت می کند.
 • چسب زدن کاسه زانو (کشکک) – این درمان ممکن است بتواند درد را کاهش دهد. نوار چسب روی کشکک اعمال می شود تا هم ترازی یا نحوه حرکت کشکک را تغییر دهد. برخی از فیزیوتراپیست ها درمان نوار کشکک را پیشنهاد می دهند و آن را مفید می دانند.
درمان کندرومالاسی کشکک

جراحی کندرومالاسی کشکک

معمولاً جراحی ضروری نیست اما اگر درمان‌های فوق کمکی نکرده باشد، ممکن است توصیه شود. جراحی آرتروسکوپی عمل معمولی است. یک دوربین انعطاف پذیر کوچک در داخل زانو قرار می گیرد. جراح داخل مفصل زانو و غضروف را می بیند و سپس ممکن است از طریق لوله دوربین با استفاده از ابزارهای بسیار ظریف عمل کند. درمان های احتمالی جراحی به شرح زیر است:

 • رباط های سفت در کنار کشکک ممکن است بریده شوند تا کشکک بهتر در یک راستا قرار گیرد و حرکت نرم تری داشته باشد.
 • صاف کردن یا تراشیدن غضروف پشت کشکک.
 • به ندرت، اگر همه گزینه های دیگر کمکی نکنند، کشکک را می توان برداشت (زانو همچنان می تواند بدون آن کار کند).

آیا نرمی غضروف قابل درمان است؟

اکثر افراد با درمان های ساده ای مانند فیزیوتراپی بهبود می یابند. به نظر نمی رسد کندرومالاسی با آرتریت در مراحل بعدی زندگی مرتبط باشد.

درخواست-مشاوره-با-دکتر-میرکاظمی

متخصص ارتوپدی و تورماتولوژی و آسیب های ورزشی
فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی
عضو انجمن بین الملی حفظ اندام امریکا و اروپا ( ISOLS )
عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ( IOA )
استاد یار دانشگاه

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *