مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

مراقبت های بعد از آرتروسکوپی زانو

مراقبت های بعد از آرتروسکوپی زانو شامل چه مواردی می‌شود؟ در این مقاله قصد داریم نکات مراقبتی که بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو برای بهبود سریعتر و عدم تجربه عوارض جبران ناپذیر باید رعایت کنید را بیان کنیم، پس با ما همراه باشید.

نکات مراقبتی بعد از آرتروسکوپی زانو

همان طور که اشاره کردیم مراقبت های بعد از عمل باعث بهبود سریع و کاهش عوارض احتمالی بعد از عمل می‌شود. مراقبت هایی که پس از آرتروسکوپی زانو باید رعایت کنید عبارتند از:

قرار دادن یخ

بعد از جراحی برای کنترل درد و تورم حتما از یخ استفاده کنید. برای این کار در روز چند بار به مدت 20 تا 30 دقیقه روی زخم، یخ را قرار دهید. در روزهای اول که پانسمان وجود دارد، یخ باید روی پانسمان قرار گیرد. توجه داشته باشید هنگام استفاده از یخ به طور مستقیم آن را روی زخم قرار ندهید.

پانسمان زخم

بعد از آرتروسکوپی، زخم باید با گاز استریل یا بانداژ پوشیده شود. معمولا در بیشتر موارد پانسمان باید به مدت 24 ساعت در محل جراحی باقی بماند. در روزهای دوم پانسمان باید برداشته شود و زخم آن با باندهای چسبی پوشانده شود. به مدت 3 روز زخم را خشک نگه دارید و در صورت استحمام حتما پانسمان را خشک نگه دارید. برای کنترل تورم ناشی از جراحی حداقل 5 الی 7 روز از باند کشی استفاده کنید.

مراقبت های بعد از آرتروسکوپی زانو

استفاده از دارو

در روز های اول پس از جراحی پزشکان برای کنترل درد و تورم داروهایی تجویز می‌کنند که برای بهبودی سریعتر مصرف آن ها الزامی است. به همین علت حتما در مصرف داروهای تجویز شده دقت لازم را داشته باشید و در زمان های تعیین شده آن ها را مصرف کنید.

مراقبت های دیگری که باید رعایت کنید عبارتند از:

برای سرویس بهداشتی از توالت فرنگی استفاده کنید.

  • بعد از عمل بهتر است راه رفتن را با استفاده از ابزارهای کمکی مانند عصا و واکر شروع کنید.
  • در چند هفته ی اول پس از عمل از خم شدن و قیچی کردن دو پا خودداری کنید.
  • با مشورت پزشک هنگام راه رفتن تا پایان دوره نقاهت استفاده از زانوبند را فراموش نکنید.
  • در هنگام استحمام از پانسمان های ضد آب استفاده کنید تا عفونت در زانو ایجاد نشود.
  • پا را حتما برای کاهش ورم و درد زانو در سطح بالاتری از قلب قرار دهید.
  • در دوره نقاهت از مصرف نوشیدنی ها الکلی و دخانیات خودداری کنید.

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی بعد از آرتروسکوپی

یکی از مهمترین مواردی که بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو باید انجام شود، انجام تمرینات فیزیوتراپی زانو است. این تمرینات منجر به تقویت عضلات اطراف زانو و افزایش دامنه حرکتی زانو می‌شود. تمریناتی که بیمار پس از جراحی باید انجام دهد توسط پزشک به او آموزش داده می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید که انجام تمرینات ورزشی نباید در شما احساس درد به وجود آورد و فقط کشش در زانو باید احساس شود. دامنه ی حرکتی، بالا بردن پا و تمرینات مچ پا برای 7 روز اول بعد از عمل توصیه می‌شود و باید با مشورت پزشک در زمان مناسب آن ها را انجام دهید. حتما در انجام تمرینات ورزشی اعتدال را رعایت کنید. برای انجام ورزش ها از ایستادن زیاد روی پای خود خودداری کرده و از حتما از عصا به عنوان وسیله کمکی استفاده کنید.

مراقبت های بعد از آرتروسکوپی زانو چیست؟

تغذیه و رژیم غذایی مناسب

بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو برای کمک به جوش خوردن شکستگی و ترمیم زخم، غذاهای حاوی پروتئین و کلسیم کافی را در برنامه غذایی خود قرار دهید. در دوره نقاهت مصرف زیاد آب را فراموش نکنید، زیرا این کار باعث می‌شود تا مواد زائد و سمی ناشی از شکستگی یا عمل جراحی زودتر از بدن بیمار خارج شود. یبوست یکی از عارضه های معمول استفاده از داروهای ضد درد و جراحی می‌باشد. به همین علت،با افزایش فیبر در رژیم غذایی و مصرف آب از بروز یبوست را از بین ببرید.

درخواست-مشاوره-با-دکتر-میرکاظمی

متخصص ارتوپدی و تورماتولوژی و آسیب های ورزشی
فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی
عضو انجمن بین الملی حفظ اندام امریکا و اروپا ( ISOLS )
عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ( IOA )
استاد یار دانشگاه

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *