دکتر مسعود میرکاظمی 4 آسیب های استخوانی 4 باور های غلط درباره آمپول های غضروف ساز
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

باور های غلط درباره آمپول های غضروف ساز

اغلب ما درباره آمپول ها و داروهای غضروف ساز شنیده ایم که دارو ها و آمپول هایی تحت عنوان غضروف ساز وجود دارند که باعث ساخت غضروف می شوند.
اما می توان گفت که آمپول یا دارویی در خصوص داروی غضروف ساز وجود ندارد و این مسئله یک باور غلط بین مردم است.به طور کلی آمپول یا دارو های غضروف ساز یک باور اشتباه است.
ما در این مقاله قصد داریم در خصوص باور های غلط درباره تزریق آمپول به زانو، دارو ها و آمپول های  غضروف ساز با شما عزیزان صحبت کنیم.

دارو های غضروف ساز

به طور کلی می توان گفت که دارویی تحت عنوان داروی غضروف ساز وجود ندارد و اغلب داروهایی که برای کاهش درد یا موارد دیگر تجویز می شوند، به عنوان داروی غضروف ساز بین مردم شناخته شده است.

در واقع هیچ دارویی وجود ندارد که آنها را مصرف کنید و دارو در مفصل تبدیل به غضروف و ساخت غضروف شود؛ بنابراین می توان گفت که این مسئله یک سوء برداشت و یک باور غلط است.

در حقیقت یک سری دارو ها یا مکمل ها وجود دارند که اغلب برای کاهش درد و التهاب داخل مفصل توسط پزشک متخصص ارتوپد تجویز می شود که به این دارو ها، داروهای ضد التهابی نیز می گویند.

این دارو ها باعث کاهش درد و التهاب در مفصل زانو در فرد می شود و می توان گفت که این دارو ها به هیچ وجه جلوی تخریب مفصل زانو را نمی گیرند.

به همین دلیل نیز اغلب این دارو ها به عنوان داروی غضروف ساز بین مردم شناخته شده و باوری غلط و اشتباه در بین عموم ایجاد کرده است.

 

آمپول های غضروف ساز چیست؟

همانطور که گفته شد آمپول و دارویی تحت عنوان داروی غضروف ساز که باعث غضروف سازی در مفصل شود وجود ندارد و اغلب آمپول هایی که برای درمان بیماری های گوناگون به مفصل زانو  تزریق می شوند باعث غضروف سازی یا ساخت غضروف نمی شوند.

به طور کلی برخی از آمپول های ژل مانند وجود دارند که برای درمان آتروز زانو، به مفصل زانو تزریق می شوند.

این آمپول ها به صورت ژل هایی هستند که حجم مولکولی بالایی دارند. این ژل ها اغلب مشابه مایع مفصلی درون مفصل زانو هستند.

تزریق این ژل ها و آمپول ها در مراحل اولیه آرتروز زانو برای درمان برخی مشکلات قابل استفاده هستند.

هنگامی که این ژل ها به مفصل زانو تزریق می شوند باعث روان تر شدن مفصل شده و سرعت تخریب مفصل ها را در کوتاه مدت کاهش پیدا کند و همچنین موجب کاهش درد بیمار که ناشی از آتروز است می شود.

بنابراین می توانیم بگوییم که چیزی به نام آمپول یا داروی غضروف ساز که موجب غضروف سازی و ساخت غضروف در مفصل زانو شود و یا موجب جلوگیری از فرایند آتروز زانو شود وجود ندارد.

 

 

تزریق ژل به زانو چه کمکی به مفصل زانو می کند؟

همانطور که در مقاله بالا گفته شد اغلب آمپول هایی ژل مانند وجود دارند که برای درمان برخی بیماری ها مانند آرتروز زانو، به مفصل زانو تزریق می شوند و قابل استفاده هستند.

اغلب این ژل ها فقط برای چند روز در زانو می مانند اما به مدت چند ماه ماندگاری دارند و تاثیر گذار هستند.

در حقیقت این ژل ها سبب تغییر فرایند بیماری آتروز زانو در مفصل زانو شده و همچنین باعث روان تر حرکت کردن مفصل و استخوان ها بر روی یکدیگر می شوند که در نتیجه موجب  کاهش درد بیمار ناشی از آتروز و کاهش فرسایش استخوان ها می شود.

این ژل ها با به دلیل اینکه باعث کاهش اصطکاک می شوند میزان تخریب مفصل ها را کم می کنند و درد کمتر می شود.

همچنین لازم به ذکر است که این ژل اغلب به عنوان داروی ضد التهابی شناخته می شوند به همین منظور نیز باعث کاهش التهاب در مفصل زانو شده و تاثیرات مثبتی را به همراه  دارد.

یکی از دلایلی که اغلب این دارو به اشتباه به عنوان داروی غضروف ساز شناخته شده این است که، به طور کلی این ژل ها به دلیل اینکه در تحریک غضروف ها و محافظت از بافت غضروف ها تاثیر گذار هستند به همین دلیل به اشتباه به عنوان داروی غضروف ساز شناخته شده اند.

اما در واقع این ژل ها فقط به محافظت از بافت غضروف ها در مفصل زانو کمک می کنند.

 

 

 

 

درخواست-مشاوره-با-دکتر-میرکاظمی

متخصص ارتوپدی و تورماتولوژی و آسیب های ورزشی
فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی
عضو انجمن بین الملی حفظ اندام امریکا و اروپا ( ISOLS )
عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ( IOA )
استاد یار دانشگاه

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک