دکتر مسعود میرکاظمی 4 تومور استخوان 4 جراحی تومورهای استخوانی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

جراحی تومورهای استخوانی

جراحی، درمان اولیه و اصلی انواعی از سرطان های استخوانی می باشد. گاهی نیاز است بیوپسی و گرفتن نمونه از تومور و بررسی های بیشتر در آزمایشگاه نیز انجام شود. بهتر است که این دو روش با هم انجام شوند. بیوپسی از ناحیه اشتباه می تواند منجر به بروز مشکلاتی در برداشت سرطان و یا عدم برداشت تومور شود. هدف از انجام جراحی تومورهای استخوانی، برداشت تمام سرطان می باشد. حتی اگر تعداد کمی از سلول های سرطانی رشد کنند، می توانند تومور جدیدی را بسازند. جهت اطمینان از عدم بروز این اتفاق، جراح نسبت به برداشت تومور و هم چنین برخی از بافت های طبیعی اطراف اقدام می کند. بعد از جراحی، پزشک به بررسی بافت برداشت شده می پردازد تا مشخص شود که آیا در کناره ها نیز سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر. در ادامه فیلم جراحی تومور های دست را ملاحظه می فرمایید.

 

تومورهای موجود در بازوها و پاها

گاهی نیاز است کل دست و یا پا قطع شود تا سرطان برداشته شود. اما در بیشتر موارد، پزشک سعی در حفظ اندام ها دارد. زمانی که صحبت از درمان تومورهای استخوانی می شود، آن چه که اهمیت دارد این است که به مزایا و معایب روش، پرداخته شود.

قطع عضو

قطع عضو، جراحی است که با برداشت بخشی از اندام ها و یا تمام آن همراه می باشد. در این روش، عمدتا قسمتی قطع می شود که سرطان در آن وجود دارد. در گذشته، قطع عضو درمان اصلی تومورهای استخوانی بود، اما امروزه این روش تنها زمانی انجام می شود که امکان جراحی حفظ دست و پا وجود نداشته باشد.
اسکن MRI و بررسی های پاتولوژی بافت به پزشک کمک می کنند که چه میزان بافت باید برداشته شود. جراحی به گونه ای انجام می شود که عضلات و پوست تشکیل کاف اطراف استخوان قطع شده دهند. این کاف در انتهای عضو مصنوعی یا همان پروتز قرار خواهد گرفت. بیمار سه تا شش ماه بعد از جراحی و با انجام فیزیوتراپی، قادر به راه رفتن خواهد بود.

جراحی حفظ عضو

این روش جراحی با هدف برداشت سرطان و حفظ کارایی دست ها و پاها انجام می شود. این روش جراحی به مراتب پیچیده تر است و به دانش و مهارت بیشتر جراحی نیاز می باشد. چالشی که جراح با آن روبرو می باشد این است که در عین برداشت تومور، تاندون ها، اعصاب و رگ های خونی حفظ شوند. اما اگر سرطان ساختارهای گفته شده را نیز درگیر کرده باشد، به همراه تومور باید برداشته شوند.
در این روش جراحی، از گرافت استخوان و یا پروتز داخلی برای جایگزینی استخوان از دست رفته استفاده می شود. پروتز داخلی از مواد فلزی و یا سایر مواد تشکیل شده است. اگر پروتز عفونی و یا شل شود، جراحی دیگری در آینده باید انجام شود.
برنامه بازتوانی باید شدیدتر از جراحی قطع عضو ادامه یابد. معمولا یک سال طول می کشد تا بیمار قادر به راه رفتن باشد.

تومورهایی در سایر نواحی

سرطان استخوان در ناحیه لگن می تواند با برش بزرگ تر انجام شود. در صورت لزوم می توان از گرافت استخوان به منظور بازساری استخوان های لگن استفاده کرد. برای تومورهای موجود در استخوان فک تحتانی، نیمی از فک برداشته می شود و استخوان از سایر نواحی بدن برداشته خواهد شد. برای تومورهای موجود در ستون فقرات و جمجمه، امکان ایجاد برش وسیع وجود ندارد. در چنین شرایطی، ترکیبی از روش هایی مانند کورتاژ، کرایوتراپی و رادیوتراپی در نظر گرفته خواهد شد.

کورتاژ

در کورتاژ، تومور ساییده می شود بی آن که بخشی از استخوان برداشته شود و معمولا سوراخی داخل استخوان ایجاد خواهد شد. در برخی موارد، بعد از برداشته شدن بخش زیادی از تومور، درمان بر روی نواحی اطراف انجام می شود تا از نابودی سلول های سرطانی باقی مانده اطمینان حاصل گردد.

کرایوتراپی

در این روش درمانی، نیتروژن مایع به داخل حفره ای که تومور برداشته شده، فرستاده می شود. این میزان سرما باعث نابودی سلول های سرطانی خواهد شد. بعد از پایان درمان، حفره داخل استخوان با گرافت اسخوانی پر خواهد شد.
درمان جراحی، زمانی که سرطان متاستاز داده است
زمانی که سرطان متاستاز می دهد، تمام تومور باید برداشته شود. ریه ها، شایع ترین ناحیه ای هستند که سرطان استخوان به آن متاستاز می دهد. قبل از جراحی، تعداد تومورها، ناحیه تشکیل تومورها، اندازه تومورها و هم چنین شرایط جسمانی بیمار باید بررسی گردد.
برداشت ریه ای که متاستاز داده شده، می تواند تنها شانس درمان باشد. تومورهای بسیار بزرگ و یا تومورهایی که نزدیک ساختارهای مهم در قفسه سینه هستند، باید با دقت بالایی برداشته شوند.
Source: https://www.cancer.org/cancer/bone-cancer/treating/surgery.html

نتیجه گیری

در صورت بروز درد در قسمت های مختلف بدن آن را جدی گرفته و حتما به متخصص ارتوپد مراجعه نمایید تا علت درد مشخص گردد و در صورت لزوم تحت تصویربرداری و درمان مناسب واقع شوید. افراد زیادی از امکان جراحی انواع تومور های استخوانی و عضلانی اطلاعات زیادی ندارند درحالی که این جراحی یکی از قطعی ترین روش های درمان تومور های عضلانی و استخوانی است که پیشنهاد می شود جراحی هایی از قبیل پروتز زانو، پروتز لگن  و خارج کردن تومور های سرطانی توسط فوق تخصصان جراحی تومور های عضلانی و استخوانی انجام شود. می توانید به مطب دکتر مسعود میر کاظمی مراجعه نمایید.

درخواست-مشاوره-با-دکتر-میرکاظمی
  • متخصص ارتوپدی و تورماتولوژی و آسیب های ورزشی
  • فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی
  • عضو انجمن بین الملی حفظ اندام امریکا و اروپا ( ISOLS )
  • عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ( IOA )
  • استاد یار دانشگاه
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با پزشک