مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

تعویض مفصل لگن و آنچه که باید در مورد جراحی لگن بدانید

تعویض مفصل لگن یکی از جراحی های بسیار حساس و مهم می باشد که می بایست توسط پزشک خبره و متخصص انجام شود. در این عمل متخصص مفصل آسیب دیده را برش می دهد و آن را خارج می کند. سپس مفصل جدید را جایگزین آن می کند. مفصل مصنوعی از فلز، سرامیک و یا پلاستیک بسیار قوی و سخت ساخته می شود. بنابراین به راحتی آسیب نمی بینید و در آینده بیمار را با مشکل روبرو نمی کند. دکتر مسعود میرکاظمی بهترین متخصص ارتوپدی و تروماتولوژی در تهران می باشد. وی دارای فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی است. علاوه بر اینکه درمان های متعددی در زمینه جراحی و تعویض مفاصل را در رزومه خود دارد.

تعویض مفصل لگن

عمل تعویض مفصل لگن چگونه انجام می شود؟

  1. پزشک ابتدا یک برش بر روی لگن، از طریق لایه های بافت ایجاد می کند.
  2. استخوان و غضروف آسیب دیده بیمار را خارج می کند و استخوان سالم را دست نخورده باقی می گذارد.
  3. مفصل جایگزین را در استخوان لگن قرار می دهد. یک ساقه فلزی را به بالای استخوان ران وارد می کند، سپس یک توپ جایگزین روی آن قرار می گیرد و به لگن متصل می کند.

دلایل تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل لگن که به آن آرتروپلاستی کامل لگن نیز گفته می شود، زمانی به شما تجویز می شود که درمان های دیگر موثر نبودند. آرتریت یکی از دلایل مهمی است که منجر به تعویض مفصل برای لگن می شود. دلایل مهم تعویض مفصل برای لگن را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

آرتروز

استئوآرتریت نوعی آرترتیت است که در اثر سایش و پارگی بوجود می آید. در واقع به غضروفی که انتهای استخوان را می پوشاند، آسیب میزند. اگر این غضروف آسیب ببیند، استخوان لگن ملتهب می شود. در پی آن احتمال شکستگی و تغییر وضعیت مفصل وجود دارد.

روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید که در اثر فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی ایجاد می شود، نوعی التهاب ایجاد می کند. روماتیسم به نوبه خود می تواند غضروف و گاهی اوقات استخوان زیرین را در یک چرخه فرسایشی قرار دهد. در نتیجه مفاصل آسیب دیده و تغییر شکل می دهند.

استئونکروز

اگر خون کافی به قسمت توپ مفصل لگن وارد نشود، ممکن است بشکند و یا تغییر شکل دهد. در نتیجه چاره ای جز تعویض مفصل باقی نمی ماند.

تعویض مفصل لگن برای چه کسانی انجام می شود؟

پزشک متخصص در صورتی تعویض مفصل لگن را برای شما تجویز می کند که شما علائم زیر را داشته باشید:

  • علیرغم مصرف داروهای مسکن، درد ادامه می یابد.
  • با راه رفتن حتی با عصا یا واکر، شرایط جسمی و درد بدتر می شود.
  • خواب شما مختل می شود و دردها هنگام خواب نیز ادامه پیدا می کنند.
  • تغییر شکل استخوان و یا شکستگی در آن بر توانایی بالا یا پایین رفتن از پله ها تأثیر می گذارد.
  • تغییر مفصل برخاستن از حالت نشسته را برای شما دشوار می کند.

بعد از تعویض مفصل لگن زندگی ما چگونه خواهد بود؟

جراحی تعویض مفصل لگن چند ساعت طول می کشد. معمولاً بیمار در همان روز یا روز بعد مرخص می شود و به خانه می رود. بعد از جراحی درد وجود دارد اما خیلی سریع احساس بهتری پیدا می کنید. ممکن است لازم باشد برای یک یا دو هفته از عصا یا واکر استفاده کنید اما نگران نباشید. چون زمان بهبودی بسیار سریع است. بهبودی پس از تعویض مفصل برای لگن ممکن است برای برخی افراد متفاوت باشد. پس از جراحی، بیماران اغلب می گویند که ای کاش برای انجام عمل آنقدر صبر نمی کردند.

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل لگن

شما پس از جراحی به فیزیوتراپی نیاز دارید، هرچند که نسبت به سایر جراحی های مفصل نیاز به فیزیوتراپی گسترده و طولانی مدت نیست. مهمترین دلیل کار با فیزیوتراپیست این است که آنها می توانند به شما کمک کنند تا لگن پس از جراحی به روال طبیعی خود بازگردد. به طور معمول هر بیمار دو الی چهار هفته فیزیوتراپی نیاز دارد.

کفش مخصوص پیاده روی

پس از جراحی تعویض مفصل برای لگن شما به یک کفش مخصوص پیاده روی نیاز خواهید داشت. چرا که بهترین درمان پس از تعویض مفصل، پیاده روی است. قطعاً برای شما خیلی مهم است که زودتر بلند شوید و به روال عادی زندگی خود بازگردید. پزشک متخصص پس از سه ماه به شما امتیازات بیشتری می دهد. شما می توانید پس از سه ماه پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا کنید. البته از دویدن باید پرهیز کنید، چون مفصل مصنوعی برای این کار طراحی نشده است.

بعد از عمل تعویض مفصل لگن برای چه مدت باید استراحت کنم؟

پس از عمل تعویض مفصل لگن مقداری درد احساس خواهید کرد که با دارو تسکین داده می شود. ساعات و روزهای ابتدایی پس از عمل به دلیل بیهوشی و دارو باید در رختخواب استراحت کنید. سعی کنید نفس های کوتاه و کم عمق بکشید. این کار به پاک شده ریه شما پس از عمل کمک می کند. یک لوله تخلیه خون روی ناحیه جراحی شده قرار می گیرد تا خونابه حاصل از جراحی را خارج کند. پزشک برای شما داروی رقیق کننده خون تجویز می کند که از لخته شدن خون جلوگیری کند. شما پس از عمل تا 12 هفته باید فعالیت های سبک داشته باشید و سعی کنید استراحت کنید.

بعد از جراحی

پس از جراحی تعویض مفصل لگن می بایست مفصل جدید حرکت داده شود. یک فیزیوتراپ تمریناتی را برای تقویت عضلات اطراف آن به شما می دهد. احتمالاً این حرکات فقط در این حد باشند که روی لبه تخت بنشینید، بایستید و راه بروید. اگر عمل جراحی شما در اوایل روز و موفقیت آمیز انجام شده باشد، این احتمال وجود دارد که بعد از ظهر فیزیوتراپی را شروع کنید.

یک الی دو روز بعد

یک الی دو روز پس از عمل باید با کمک عصا یا واکر تمرینات بیشتری انجام دهید و راه بروید. از آنجایی که درد کمتر می شود، احتمالاً بتوانید با استفاده از مسکن حرکت کنید. پس از روز دوم می توانید به جای رژیم غذایی و مایعات، غذاهای معمولی بخورید.

دو الی سه روز بعد

3 روز پس از عمل تعویض مفصل لگن، راه رفتن برای شما راحت تر خواهد بود. اگر حال شما بهتر شده باشد، پزشک شما را مرخص می کند و پس از آن می توانید به خانه بروید. بهتر است روزهای ابتدایی کسی کنار شما باشد و در سوار شدن به ماشین، خرید و دیگر کارها به شما کمک کند. بخاطر داشته باشید شما 3 تا 6 هفته نباید رانندگی کنید.

چهار روز بعد

چهار روز بعد از جراحی از بخیه ها مراقبت کنید. آنها را خیس نکنید و از مصرف کرم ها، لوسیون ها و پمادها صرف نظر کنید. در صورتی که درد زیادی دارید، می توانید از کیسه یخ به مدت 10 الی 15 دقیقه روی ناحیه جراحی شده، استفاده کنید. مفصل را در حرکت نگه دارید و تمریناتی را که در بیمارستان یاد گرفتید انجام دهید.

ده الی چهارده روز بعد

غالباً پزشک برای این عمل از بخیه های جذبی استفاده نمی کند. بنابراین شما پس از 14 هفته باید برای برداشتن بخیه ها به پزشک مراجعه کنید. بهتر است 1 تا 2 روز پس از برداشتن بخیه ها صبر کنید و حمام نکنید. پس از این مدت زمان درد از بین میرود، بنابراین دیگر نیازی به مسکن نخواهید داشت.

سه الی شش هفته

سه الی شش هفته پس از تعویض مفصل لگن شما باید بتوانید فعالیت های سبک معمولی خود را انجام دهید. ممکن است پس از انجام فعالیت سبک کمی احساس ناراحتی یا درد داشته باشید. شش هفته پس از جراحی، می توان رانندگی کرد.

ده الی دوازده هفته

دوازده هفته بعد جراحی تعویض مفصل لگن تقریبا دیگر اثری از درد باقی نخواهد ماند و شما به روال طبیعی خود باز می گردید. تورم کاهش می یابد و تحرک برای شما آسان تر می شود. به این ترتیب انجام فعالیت های روزانه، دیگر برای شما سخت نخواهد بود. خواه می خواهید باغبانی کنید، برقصید یا پیاده روی طولانی مدت داشته باشید. پس از آن باید تا یکسال زیر نظر پزشک باشید تا به بهبودی کامل برسید. پزشک در این یک سال اطمینان حاصل می کند که مشکلی برای شما وجود نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: علائم سرطان استخوان لگن

مزایا و معایب تعویض مفصل لگن

اگر در مرحله ای هستید که برای رفع درد لگن خود به جراحی مفصل نیاز دارید، ممکن است در حال تحقیق در مورد مزایا و معایب  آن باشید. در این مقاله تجربیات دکتر مسعود میرکاظمی فلوشیپ جراحی تومور استخوانی و متخصص بازسازی مفاصل را برای شما نقل خواهیم کرد. این تجربیات به شما کمک می کنند تصمیمات آگاهانه تری بگیرید. سه جنبه مثبت و منفی برای عمل تعویض مفصل لگن وجود دارد که در ادامه آنها را به شما معرفی می کنیم.

میزان موفقیت بسیار بالاست

تعویض مفصل لگن یکی از موفق ترین جراحی های پزشکی است که بسیاری از افراد آن را انجام می دهند. میزان موفقیت برای این جراحی بسیار بالاست، به طوری که بیش از 95 درصد از بیماران تسکین درد لگن را تجربه می کنند.

بهبود عملکرد لگن

پس از جراحی تعویض مفصل لگن، شما توانایی راه رفتن و شرکت در فعالیت ها را بدون محدودیت خواهید داشت. فعالیت هایی که قبل از جراحی نمی توانستید انجام دهید و درد شما را محدود کرده بود. به عنوان مثال شما دیگر به راحتی می توانید کفش یا جوراب بپوشید. پله ها را به راحتی بالا و پایین بروید، بدون اینکه دردی احساس کنید.

عوارض احتمالی

دررفتگی مفصل می تواند به دلیل جابجایی توپ لگن از حفره لگن رخ دهد. البته این عارضه تنها برای دو درصد از بیمارن پس از جراحی بوجود می آید. علاوه بر این با گذشت زمان، اجزای مفصل جدید ممکن است شروع به سایش یا شل شدن کنند. هر چند این فرسایش پس از یک مدت زمان بسیار طولانی رخ می دهد و خیلی نادر است.

درخواست-مشاوره-با-دکتر-میرکاظمی

متخصص ارتوپدی و تورماتولوژی و آسیب های ورزشی
فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی
عضو انجمن بین الملی حفظ اندام امریکا و اروپا ( ISOLS )
عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ( IOA )
استاد یار دانشگاه

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک