مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

التهاب مفصل چیست و چگونه درمان می شود؟

التهاب مفصل چیست و چگونه درمان می شود؟ در صورتی به دنبال جواب این سوال هستید، با ما همراه باشید تا به شما در شناخت این بیماری بیشتر کمک کنیم. التهاب مفاصل یا آرتریت می تواند یک یا چند مفصل و یا تمام مفاصل بدن را درگیر کند. این مشکل می تواند بافت های اطراف مفصل و سایر بافت های همبند را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم آن معمولاً شامل درد و سفتی مفاصل است. التهاب مفاصل می تواند منجر به تورم و درد مفاصل شود. بسته به علت، می تواند یک مفصل خاص را درگیر کند یا گسترده تر باشد و مفاصل متعددی را در سراسر بدن تحت تاثیر قرار دهد. برای درمان این بیماری می بایست به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید. دکتر مسعود میرکاظمی بهترین متخصص ارتوپد در سعادت آباد و جراح تومورهای استخوانی در تهران می باشد.

التهاب مفصل چیست؟

به طور کلی لازم به ذکر است که التهاب مفصل یکی از بیماری ها و مشکلات مفصلی است که اغلب تاثیر منفی بر مفاصل می گذارد و با نام آرتریت شناخته می شود. همچنین این بیماری انواع مختلفی دارد و می تواند با شکل های متفاوت در مفاصل بروز کند که هر یک از آنها به گونه ای به تخریب مفاصل می پردازند که این مسئله می تواند درد و مشکلات بسیاری را برای افراد مبتلا به التهاب های مفصلی، به همراه داشته باشد.

التهاب مفصل چیست؟

التهاب مفاصل زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی یا بافت آسیب دیده مواد شیمیایی آزاد می کند که باعث تورم و سایر علائم در مفصل می شود. این می تواند فقط یک مفصل را تحت تاثیر قرار دهد، مانند زمانی که فرد آسیب دیده است. با این حال، برخی شرایط پزشکی می تواند منجر به موارد متعدد التهاب مفصل در سراسر بدن شود.

علائم التهاب مفصل

درد مفصل یا اطراف آن

تورم یا برآمدگی در مفصل

سفتی مفصل

افزایش حجم مفصل و اطراف آن

محدودیت حرکتی

قرمزی یا گرمی اطراف مفصل

علل بروز التهاب مفصل

آسیب های مفصلی

متابولیسم غیر طبیعی

عوامل ژنتیکی

عفونت مفصل

اختلال در سیستم ایمنی بدن

کشیدگی بافت نرم اطراف مفصل

تومور های سینوویال

آتروز

روماتیسم

افزایش مایع درون مفصل

شکستگی استخوان

سن

سابقه ارثی

چاقی

شایع ترین علل التهاب مفصل

صدمه دیدن مفصل

آسیب به مفصل معمولا باعث التهاب موضعی می شود. با این حال گاهی اوقات می تواند باعث التهاب در چندین مفاصل شود، اگر آنها بسیار نزدیک به هم باشند. به عنوان مثال اگر فردی به پای خود آسیب برساند، ممکن است در چند انگشت پا دچار التهاب مفصل شود.

تورم پاسخ طبیعی بدن به یک آسیب است. التهاب به بدن کمک می کند تا مواد مغذی و گلبول های سفید خون را به مفصل آسیب دیده برساند تا با عفونت مبارزه کند و بهبودی را بهبود بخشد. التهاب دردناک است و تورم شدید ممکن است روند بهبود را کند کند. اگر التهاب در عملکرد روزمره اختلال ایجاد کند، باید به پزشک مراجعه کنید.

آرتریت التهابی

آرتریت گروهی از شرایط است که بر سلامت مفاصل تأثیر می گذارد. اشکال التهابی آرتریت باعث التهاب در مفاصل می شود. بیشتر انواع آرتریت التهابی شرایط مزمن و پیشرونده دارند. آنها ممکن است در یک مفصل شروع شوند اما در نهایت به مفاصل دیگر پیشرفت کنند. برخی از نمونه های آرتریت التهابی عبارتند از:

لوپوس

روماتیسم مفصلی

اسکلروز سیستمیک

بسیاری از انواع آرتریت التهابی بیماری‌های خودایمنی هستند، به این معنی که زمانی ظاهر می‌شوند که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت‌های سالم حمله کند.

برخی از عفونت ها نیز می توانند باعث آرتریت التهابی شوند. آرتریت سپتیک زمانی اتفاق می افتد که یک مفصل عفونی می شود. گاهی اوقات، عفونت در ناحیه دیگری از بدن از طریق جریان خون به مفصل منتقل می شود. این نوع التهاب مزمن نیست و معمولا با درمان بهتر می شود. اما بدون درمان سریع، خطر آسیب دائمی به مفاصل و استخوان ها وجود دارد.

چگونگی التهاب مفصل

هنگامی که یک مفصل ملتهب می شود، رگ های خونی اطراف آن منبسط می شوند تا خون بیشتری به آن برسد. گلبول های سفید که نقش مهمی در پاسخ ایمنی بدن دارند، به سمت محل ملتهب می روند و در آنجا برای مبارزه با هرگونه عفونت یا محرک کار می کنند.

این پاسخ منجر به التهاب در این ناحیه می شود. مفصل ممکن است داغ یا دردناک شود و التهاب ممکن است درد یک آسیب یا عفونت زمینه ای را تشدید کند و در صورت مزمن شدن به مفصل آسیب برساند. به طور کلی می توان گفت ورم و التهاب مفصل یکی از مشکلات مفصلی است که اغلب می تواند با درد، سفتی و افزایش حجم ناحیه ای که مفصل در آنجا قرار گرفته، همراه باشد.

چگونگی بوجود آمدن التهاب مفصل

همچنین لازم به ذکر است که اغلب می توان گفت که شایع ترین علت ورم و التهاب مفصل می تواند افزایش حجم مایع مفصلی و یا بزرگ شدن بافت های اطراف مفصل نیز باشد. التهاب مفصل در اصطلاح پزشکی با نام آرتریت نیز شناخته می شود که این بیماری اغلب باعث بروز مشکلاتی برای فرد شده و توانایی حرکت مفصل را کاهش می دهد و موجب بروز محدودیت های حرکتی در افراد می شود.

تاثیر ایمنی بدن بر التهاب مفصل

التهاب پاسخ ایمنی طبیعی بدن به آسیب، عفونت یا محرک است. آلرژی ها، زخم ها و بیماری ها همگی می توانند باعث التهاب شوند. شایع ترین علل التهاب مفاصل جراحات و آرتریت التهابی است. درد و التهاب ناشی از جراحات معمولا برطرف می شود، اما آرتریت التهابی یک بیماری مزمن است که ممکن است با گذشت زمان بدتر شود.ما در این مقاله سعی بر این داریم که اطلاعاتی کامل در خصوص التهاب مفصل به شما بدهیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

نحوه تشخیص التهاب مفصل

تشخیص التهاب مفصل ها همواره با روش های مختلفی انجام می شود و پزشک متخصص ارتوپد با مشاهده و معاینه فیزیکی وانجام برخی آزمایش ها و عکس برداری توسط سی تی اسکن و ام آر ای به تشخیص این التهاب مفصل یا آرتریت می پردازد.

درمان التهاب مفصل

درمان مناسب التهاب به علت آن بستگی دارد. برخی از آسیب های جزئی با استراحت و وبه مرور زمان خود به خود بهبود می یابند. آسیب های جدی تر ممکن است به درمان پزشکی یا حتی جراحی نیاز داشته باشد.

افراد مبتلا به عفونت باکتریایی اغلب به آنتی بیوتیک نیاز دارند. در موارد شدید، ممکن است نیاز به ماندن در بیمارستان داشته باشند.

به طور کلی می توان گفت که درمان التهاب مفاصل با روش های گوناگون انجام می شود و اغلب در صورت مشاهده علائم گفته شده باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کرده و روند درمانی را توسط توصیه های پزشک آغاز کنید.

دارو درمانی

برای درمان التهاب مفصل یا آرتریت اغلب پزشک برای کاهش درد های بیمار و کاهش التهاب و ورم مفصل به تجویز برخی دارو ها نظیر دارو های غیر استروئیدی، مسکن ها و دارو های غیر التهابی می پردازد.

تزریق

 تزریق کورتیکواستروئید می تواند به کاهش التهاب و کاهش درد کمک کند.

فیزیوتراپی و کار درمانی

این روش ها می تواند تاثیر بسیاری در درمان التهاب مفصل ها داشته باشد؛ زیرا که فیزیوتراپی اغلب باعث جلوگیری از سفتی مفاصل بر اثر التهاب می شود و  به محدودیت حرکتی افراد کمک شایانی می کند.

فیزیوتراپی می تواند به فرد کمک کند تا عملکرد خود را بازیابد و از آسیب به عضلات و ساختارهای اطراف جلوگیری کند. همچنین در روش کاردرمانی، توصیه های عملی به بیمار برای کاهش التهاب مفصل داده می شود.

کاهش وزن برای کنترل التهاب مفاصل

کاهش وزن می تواند در روند درمانی التهاب یا آرتریت مفصل بسیار موثر باشد و موجب کاهش فشار و التهاب در مفصل می شود.

تغییرات رژیم غذایی

 برخی شواهد نشان می دهد که برخی مکمل های گیاهی یا تغییرات رژیم غذایی ممکن است به بدن در مبارزه با التهاب کمک کند. با این حال، بهتر است قبل از ایجاد تغییرات قابل توجه در رژیم غذایی با پزشک صحبت کنید.

عمل جراحی

در موارد جدی تر متخصص ارتوپد برای درمان التهاب مفصل، عمل جراحی و جایگزینی مفصل را توصیه می کند که این روش در موارد جدی می تواند بسیار موثر و کمک کننده باشد.

درمان های جایگزین و مکمل

برخی از افراد با طب سوزنی، ماساژ درمانی، مراقبت های کایروپراکتیک و سایر اشکال طب جایگزین تسکین می یابند. احتمالاً پزشک تنها استفاده از این راه‌حل‌ها را در کنار درمان‌های استاندارد برای به حداکثر رساندن فواید توصیه می‌کند.

روش های درمان خانگی التهاب مفصل

تغییر سبک زندگی

تغییر رژیم غذایی

داشتن استراحت کافی

ورزش کردن

استفاده از کیسه یخ هر بار حدود 20 دقیقه

داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن

ماساژ دادن ناحیه اطراف مفصل آسیب دیده

گرما ممکن است به برخی از انواع التهاب کمک کند

نمک اپسوم

بهترین دارو برای التهاب مفاصل

قرص برای درمان التهاب مفاصل توسط متخصص ارتوپدی تجویز می شود. این داروها با نسخه به شما ارائه می شود. به صورت خودسرانه و مکرر آنها را تهیه و مصرف نکنید. چرا که متخصص آنها را متناسب با وضعیت فعلی شما تجویز کرده است و استفاده بیش ازحد آنها می تواند به شما آسیب بزند. قویترین داروی ضد التهاب مفاصل دارویی است که بتواند تا حد زیادی التهاب را درمان و دردهای بیمار را کاهش دهد.

استامینوفن

برای کنترل تب و درد در التهاب مفصل قرص استامینوفن بسیار تاثیرگذار است. این دارو به کاهش تولید پروستاگلاندین ها کمک می کند. پروستاگلاندین ها ترکیبی از چربی ها هستند که حساسیت شما را به درد بیشتر می کنند. این دارو برای زنان بارداری و کودکان هیچ خطری ندارد. از این دارو باید روزانه 4 گرم مصرف کنید و مصرف بیش از اندازه آن ممکن است عوارض زیر را به دنبال داشته باشد:

خونریزی معده و روده

نارسایی کبد و کلیه

بیماری قلب و عروق

واکنش های شدید پوستی

آنافیلاکسی

حالت تهوع و استفراغ

تنگی نفس

در صورت مشاهده دو علامت آخر باید فوراً به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

ایبوپروفن برای درمان التهاب مفاصل

یکی از موثرترین داروهای کنترل کننده درد ناشی از آرتریت و آرتروز است که به التهاب مفاصل منجر می شوند. اگر از این دارو دوز بالایی را دریافت کنید ممکن است با عوارض زیر روبرو شوید:

حملات تنفسی و آسم

واکنش های آلرژیکی

بیماری های کلیوی

خونریزی معده و روده

زخم

حمله قلبی

سکته مغزی

آسپرین

برای درمان التهاب مفاصل ممکن است همراه با داروهایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن، متخصص آسپرین نیز تجویز کند. آسپرین با عوارضی مانند حمله قلبی و سکته مغزی مقابله می کند.

داروهای موضعی برای درمان التهاب مفصل

برای درمان التهاب مفاصل از داروهای موضعی مانند ژل ها و پمادهایی مانند بی حس کننده ها استفاده می شود. این داروها به ترتیب زیر هستند:

کپسایسین

لیدوکائین

منتول

هر یک از این داروها دردهای ناشی از التهاب مفاصل را کاهش می دهند.

درمان قطعی التهاب مفصل

برای درمان مفصل به طور قطعی می توانید از روش های درمانی سنتی تحت نظر پزشک استفاده کنید. یکی از این روش ها استفاده از آب درمانی و تغییر سبک زندگی است که پیش تر در مورد آن صحبت کردیم. کاهش مصرف روغن های صنعتی و جایگزین کردن آنها با روغن های گیاهی مانند کنجد و زیتون می تواند یک درمان مناسب باشد.

همچنین کاهش مصرف مواد غذایی که میزان التهاب مفاصل را افزایش می دهد نیز باید در رژیم غذایی در نظر گرفته شود. به عنوان نمونه کاهش مصرف لبنیات، گوشت گاو و ماهی می تواند به نوعی موثر باشد. البته این رژیم غذایی می بایست برای مدتی مورد استفاده قرار گیرد و پس از آن باید به صورت دوره ای تغییر کند. این تغییرات در سبک تغذیه باید زیر نظر متخصص ارتوپد انجام شود.

سوالات متداول

کلام پایانی

در این مطلب هر آنچه می توانست به شمادر شناخت التهاب مفاصل، علل و علائم آن کمک کند را بیان کردیم. در نهایت به روش های درمانی مختلف آن پرداختیم. التهاب مفاصل یکی از مشکلاتی است که چندان جدی گرفته نمی شود. در نهایت بیمار به دلیل التهاب بیش از حد مفصل به مشکلات بزرگتری مانند شکستگی ناگهانی استخوان و یا سرطان سارکوم گرفتار می شود. بهتر است به محض مشاهده هر گونه تغییر در مفاصل خود به متخصص ارتوپد مراجعه کنید. دکتر مسعود میرکاظمی بهترین متخصص ارتوپد در تهران است که می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

درخواست-مشاوره-با-دکتر-میرکاظمی

متخصص ارتوپدی و تورماتولوژی و آسیب های ورزشی
فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی
عضو انجمن بین الملی حفظ اندام امریکا و اروپا ( ISOLS )
عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ( IOA )
استاد یار دانشگاه

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴ دیدگاه ها
 1. لیلا بیون

  سلام وقت بخیر. من موقع نشست و برخاست و پایین رفتن از پله ها متوجه صدای جیرمانندی از زانوهام میشم. به دکتر مختصص ارتوپد مراجعه کردم گفتن ورم زانو داری و یک جلسه فیزیوتراپی و لیزردرمانی با چند قرص کاهش التهاب تجویز کردن. می خواستم نظر شما رو بدونم که آیا فقط ورم هست یا مشکل دیگه ای مثل آرتروز هم ممکن هست باشه

  پاسخ
  • دکتر مسعود میرکاظمی

   سلام و عرض ادب
   باید همراه با مدارک پزشکی یک مراجعه داشته باشید تا معاینات دقیق انجام شود و این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

   پاسخ
 2. الناز

  باعرض سلام چند سالی ست که بااین مشکل مواجهم تا چند ماه پیش به این صورت بود که درماه یک یا دوبار یا اصلا دوماه یکبار یک یا دو انگشت دست یا یک یا دو انگشت پام یامچ دست و پا ورم وقرمز ودردناک میشد و نهایتا تا دوروز بعد خودبخود خوب میشد ولی چند ماهی ست که تقریبا هرروز اینطور میشم و باید حتما مسکن بخورم و خیلی اذیتم آزمایشات هم چیزخاصی نشون نداد چند سال هرچه دکتر وازمایش رفتم فایده نداشت . لطفاً نظرتون بگید . ممنون

  پاسخ
  • دکتر مسعود میرکاظمی

   سلام و عرض ادب
   باید همراه با مدارک پزشکی یک مراجعه داشته باشید تا معاینات دقیق انجام شود و این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *