مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عفونت مفصل چیست و چه علائمی دارد؟

عفونت مفصل چیست و چه علائمی دارد؟ در حقیقت عفونت مفصل نوعی آرتریت به حساب می‌آید که در اثر رسیدن میکروب به مفصل ها به وجود می‌آید. عدم درمان آن می‌تواند شرایط وخیمی را برای فرد به وجود آورد و مشکلات فراوانی را برای فرد به همراه داشته باشد. این عفونت اغلب مانند تمامی عفونت ها با درد و تب همراه است. نیمی از عفونت های مربوط به مفصل اغلب در مفصل زانو بروز کرده و این مفصل را درگیر مشکلات و بیماری می‌کنند که در صورت بروز، فرد باید سریعا تحت درمان قرار گیرد. در این مطلب می خواهیم با بهره گیری از تجربیات دکتر مسعود میرکاظمی اطلاعاتی درباره عفونت مفصل و علائم آن بیان کنیم، با ما همراه باشید.

درباره عفونت مفصل

عفونت مفصل یا آرتریت سپتیک در اصطلاح پزشکی با نام septic arthritis شناخته می‌شود. آرتریت عفونی بر اثر ورود میکروب درون مفصل ها به وجود آمده و همواره از اصلی ترین علائم آن درد در ناحیه مفصل و تب است.بد نیست بدانید آرتریت سپتیک اغلب بر اثر تکثیر و ورود میکروب مولدی به نام استافیلوکوک به وجود می‌آید. در آرتریت عفونی، میکروب پس از ورود  به مفصل در پر خون ترین منطقه مفصل یعنی بافت سینوویال قرار گرفته و روند تکثیر را آغاز می‌کند. اگر علائم عفونت در مفصل را مشاهده کردید، سریعا به بهترین متخصص ارتوپد تهران مراجعه کنید. زیرا میکروب به سرعت شروع به تکثیر کرده و ممکن است وارد جریان خون شود و مشکلات بسیار جدی را برای فرد ایجاد کند.

درباره عفونت مفصل

علائم آرتریت سپتیک

آرتریت سپتیک که به عنوان آرتریت عفونی نیز شناخته می‌شود، یک بیماری جدی پزشکی است که با التهاب مفصل به دلیل عفونت مشخص می‌شود. این عارضه می‌تواند افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد و اگر به موقع تشخیص داده نشده و درمان نشود، می‌تواند منجر به عوارض شدید شود. شناخت علائم آرتریت سپتیک برای مدیریت و درمان این بیماری بسیار مهم است. علائمی که عفونت مفصل می‌تواند داشته باشد شامل موارد زیر است:

 • یکی از علائم بارز آرتریت سپتیک، درد شدید در مفصل آسیب دیده است و ممکن است با حرکت یا فشار روی مفصل بدتر شود. مفصل آسیب دیده نیز ممکن است در لمس گرم احساس شود.
 • التهاب مفصل منجر به تورم می‌شود که می‌تواند به وضوح قابل توجه باشد و در لمس حساس به نظر برسد. تورم همچنین ممکن است دامنه حرکتی مفصل را محدود کند.
 • بسیاری از افراد مبتلا به آرتریت سپتیک تب بالایی را تجربه می‌کنند که اغلب بالای 38 درجه سانتیگراد است. تب معمولا با لرز و تعریق همراه است.
 • در نتیجه درد و تورم، افراد مبتلا به آرتریت سپتیک ممکن است تحرک محدودی را در مفصل آسیب دیده تجربه کنند که می‌تواند به طور قابل توجهی بر فعالیت های روزانه و کیفیت زندگی تاثیر بگذارد.
 • پوست روی مفصل آسیب دیده ممکن است قرمز به نظر برسد و در لمس گرم احساس شود. این به دلیل پاسخ التهابی ناشی از عفونت در مفصل است.
 • علائمی مانند خستگی، کسالت و احساس ناخوشی در افراد مبتلا به آرتریت سپتیک رایج است. پاسخ ایمنی بدن به عفونت می‌تواند منجر به علائم عمومی بیماری شود.

علل عفونت مفصل

عفونت مفصل می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. شایع ترین علل عفونت مفاصل عبارتند از:

عفونت باکتریایی

باکتری ها شایع ترین علت عفونت مفاصل هستند. عفونت های باکتریایی زمانی رخ می‌دهد که باکتری ها از طریق زخم، جراحی یا از طریق جریان خون وارد مفصل شوند. باکتری های رایجی که می‌توانند باعث عفونت مفاصل شوند عبارتند از: استافیلوکوکوس اورئوس، گونه های استرپتوکوک و نایسریا گونوره.

عفونت ویروسی

در حالی که عفونت ویروسی شیوع کمتری نسبت به عفونت های باکتریایی دارد، با این وجود می‌تواند منجر به التهاب و عفونت مفاصل شوند. ویروس هایی مانند هپاتیت B و C، HIV و پاروویروس می‌توانند باعث عفونت مفاصل شوند.

عفونت قارچی

عفونت قارچی مفصل نسبتاً نادر است اما می‌تواند در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف یا در افرادی که قبلاً جراحی مفصل داشته اند رخ دهد. قارچ هایی مانند کاندیدا و آسپرژیلوس به عنوان عامل عفونت مفاصل شناخته شده اند.

عفونت انگلی

عفونت های انگلی مفصل ناشایع است اما می‌تواند در افرادی رخ دهد که از طریق غذا یا آب آلوده در معرض انگل های خاصی قرار گرفته اند. انگل هایی مانند توکسوپلاسما گوندی و اکینوکوکوس گرانولوزوس می‌توانند منجر به عفونت مفاصل شوند.

جراحی

جراحی مفصل، به ویژه روش هایی که شامل قرار دادن وسایل مصنوعی مانند جراحی تعویض مفصل زانو است، می‌تواند خطر ابتلا به عفونت مفصل را افزایش دهد.

وضعیت ایمنی ضعیف

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند افراد مبتلا به HIV/AIDS، سرطان، یا تحت درمان سرکوبگر سیستم ایمنی، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت های مفصلی هستند.

تروما

ضربه به مفصل، مانند شکستگی یا دررفتگی، می‌تواند نقطه ورود باکتری ها یا سایر عوامل بیماری زا به مفصل ایجاد کند و باعث عفونت شود.

عوارض عفونت مفصل

عفونت در مفاصل اگر به موقع تشخیص داده نشده و درمان نشود، می‌تواند منجر به عوارض جدی شود. عفونت مفصل پس از بروز و درگیری مفاصل، عوارض دیگری نیز به همراه دارد که عبارتند از:

 • محدودیت حرکتی بر اثر تشکیل بافت فیبروز
 • تخریب غضروف مفصل ها
 • بروز آرتروز و ساییدگی
 • عفونت استخوان های مجاور
 • بروز نکروز استخوان مفصل
 • اختلال در رشد به علت آسیب به صفحات رشد
 • انتشار عفونت به نواحی دیگر بدن و مرگ فرد
 • خشکی مفصل
 • انتقال به استخوان های مجاور و عفونت استخوان
آشنایی با عفونت مفصل

عفونت مفصلی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

عفونت مفصل یک وضعیت پزشکی جدی است که نیاز به تشخیص و درمان فوری دارد. اولین قدم برای تشخیص عفونت مفصل، ارزیابی بالینی است. بیماران معمولا با علائمی مانند درد، تورم، قرمزی و محدودیت دامنه حرکتی  به متخصص ارتوپد مراجعه می‌کنند. معاینه فیزیکی برای ارزیابی شدت درگیری مفصل و شناسایی منابع احتمالی ضروری است. تست های آزمایشگاهی نقش کلیدی در کار تشخیصی عفونت مفصل ایفا می‌کنند. آزمایشات خون، از جمله شمارش کامل خون (CBC) و نشانگرهای التهابی مانند پروتئین واکنشی و سرعت رسوب گلبول های قرمز (ESR)، می‌توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد وجود و شدت التهاب سیستمیک ارائه دهند.

درمان عفونت مفصل

برای درمان عفونت مفصل، ابتدا باید نوع خاص عفونت و شدت آن را شناسایی کرد. پس از تشخیص، درمان معمولاً شامل ترکیبی از آنتی بیوتیک درمانی، تخلیه مایع عفونی و در برخی موارد مداخله جراحی است.  اساس درمان عفونت های مفصلی استفاده از آنتی بیوتیک است. انتخاب آنتی بیوتیک ها به ارگانیسم ایجاد کننده آن بستگی دارد که اغلب از طریق آنالیز مایع مفصلی یا کشت خون مشخص می‌شود. آنتی بیوتیک های وسیع الطیف اغلب در ابتدا تا زمانی که ارگانیسم خاص شناسایی شود تجویز می شود، در این مرحله رژیم آنتی بیوتیکی می‌تواند برای هدف قرار دادن پاتوژن خاص تنظیم شود. در مواردی که عفونت مفصل منجر به تجمع مایع عفونی در فضای مفصل شده است، ممکن است تخلیه لازم باشد. این کار را می‌توان از طریق آرتروسنتز انجام داد، روشی که در آن از یک سوزن برای آسپیره کردن مایع عفونی از مفصل استفاده می‌شود. در موارد شدیدتر، تخلیه مفصل عفونی ممکن است برای برداشتن بافت عفونی و بهبودی لازم باشد.همچنین ممکن است در موارد عفونت مفصلی مزمن یا مکرر یا در شرایطی که آسیب مفصلی قابل توجهی وجود دارد، مداخله جراحی ضروری باشد. روش هایی مانند شستشوی مفصل، که در آن مفصل با محلول استریل برای از بین بردن زباله ها و مواد عفونی شسته می‌شود، یا حتی جراحی تعویض مفصل، ممکن است در موارد خاص در نظر گرفته شود.

سوالات متداول

 1. عفونت مفصلی خطرناک است؟

  اگر شدید باشد و درمان نشود می توان موجب شکستگی مفصل و آسیب هر چه بیشتر شود. به خصوص در مورد لگن و زانو که چاره ای جز تعویض مفصل نخواهد بود.

 2. داروی عفونت مفصل چیست؟

  دراوهای متعددی برای درمان این مشکل وجود دارد که متخصص بسته به شرایط شما یکی از این داروها را تجویز خواهد کرد.

 3. بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت مفصل چیست؟

  معمولا متخصص از آنتی بیوتیک های وریدی برای درمان این مشکل استفاده می کند. چرا که استفاده از داروها در قالب قرص و کپسول خیلی دیر جواب می دهد و ممکن است بیمار درد زیادی را متحمل شود.

درخواست-مشاوره-با-دکتر-میرکاظمی

متخصص ارتوپدی و تورماتولوژی و آسیب های ورزشی
فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی
عضو انجمن بین الملی حفظ اندام امریکا و اروپا ( ISOLS )
عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ( IOA )
استاد یار دانشگاه

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۶ دیدگاه ها
 1. ali

  سلام ببخشید من مطمعنم عفونت مفصل دارم و همه علایمو دارم حالم خیلی بده هر دکتریو بیمارستانی میرم ازمایش فاکتور های التهابی خون رو میگیره و میگه نرماله و منو رد میکنن من مقداری در سایت های خارجی مطالعه کردم و متوجه شدم درصدی از افرادی که این بیماریو دارن ازمایش خون نرمالی دارن( حدود ۵۰ درصد ) به نظر شما من باید چکار کنم . اگر دستوری برای انتی بیوتیک های خوراکی دارین لطفا منو راهنمایی کنید
  یکی از مقاله ها https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2011/0915/p653.html

  پاسخ
  • دکتر مسعود میرکاظمی

   سلام و عرض ادب
   باید همراه با مدارک پزشکی یک مراجعه داشته باشید تا معاینات دقیق انجام شود و این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

   پاسخ
 2. ali

  سلام ببخشید من مطمعنم عفونت مفصل دارم و همه علایمو دارم حالم خیلی بده هر دکتریو بیمارستانی میرم ازمایش فاکتور های التهابی خون رو میگیره و میگه نرماله و منو رد میکنن من مقداری در سایت های خارجی مطالعه کردم و مطالبی پیدا کردم که نوشته : مشخص شده بعضی افراد که ارتریت سپتیک تایید شده دارن ازمایش خون نرمالی داشتن . به نظر شما من باید چکار کنم . اگر دستوری برای انتی بیوتیک های خوراکی دارین لطفا منو راهنمایی کنید یکی از مقاله ها https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2011/0915/p653.htm
  یا به ایمیلم پیام بدید . ایمیلمو دوباره مینویسم

  پاسخ
  • دکتر مسعود میرکاظمی

   سلام و عرض ادب
   باید همراه با مدارک پزشکی یک مراجعه داشته باشید تا معاینات دقیق انجام شود و این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

   پاسخ
 3. marall

  با سلام ،من خرداد ۱۴۰۲پام لیز خورد و طوری شدم که نمیتونستم از جام بلند بشم و انتهای رانم مدام سیاه و کبود میشد و در هنگام پیاده روی و فعالیت خونریزی داشتم حتی بعد از هفت ماه طی اسکن های مختلف و سونو پزشکان نظرات متفاوتی داشتن(پارگی عضله،تجمع مایع در اطراف مفصل رانو…)الآنم باز مدام پام متورم و دردناک میشه و از هر فعالیتی با میمونم و چندین بار هم تزریق بتامتازون داخل مفصلی هم داشتم که اثرش موقته و حتی با لمس لباسم درد دارم به شدت،ممنون میشم بفرمایید که احتمال داره عفونت کرده باشه ،ممنون

  پاسخ
  • دکتر مسعود میرکاظمی

   سلام و عرض ادب
   باید همراه با مدارک پزشکی یک مراجعه داشته باشید تا معاینات دقیق انجام شود و این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *