دکتر مسعود میرکاظمی 4 آسیب های استخوانی 4 عفونت مفصل چیست و چگونه درمان می شود؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عفونت مفصل چیست و چگونه درمان می شود؟

در حقیقت عفونت مفصل نیز نوعی آرتریت محسوب می شود که در اثر رسیدن میکروب به مفصل ها به وجود می آید. عدم درمان آن می تواند شرایط وخیمی را برای فرد به وجود آورد و مشکلات  فراوانی را برای فرد به همراه داشته باشد.
عفونت مفصل اغلب مانند تمامی عفونت ها با درد و تب همراه بود و این موضوع قابل توجه است که نیمی از عفونت های مفصل اغلب در مفصل زانو بروز کرده و این مفصل را درگیر مشکلات و بیماری می کنند که در صورت بروز، فرد باید سریعا تحت درمان قرار گیرد.
در این مقاله ما اطلاعاتی را در خصوص عفونت مفصل، عوارض و درمان آن به شما ارائه می دهیم، پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

عفونت مفصل

عفونت مفصل چیست؟

همان طور که گفته شد اغلب آرتریت به شکل های گوناگونی نظیر التهاب مفصل وجود دارد و عفونت مفصل نیز نوعی آرتریت عفونی است که در  اصطلاح پزشکی با نام septic arthritis شناخته می شود.

آرتریت عفونی بر اثر ورود میکروب درون مفصل ها به وجود آمده و همواره از اصلی ترین علائم آن درد در ناحیه مفصل و تب است.

هم چنین لازم به ذکر است که عفونت مفصل یا آرتریت عفونی  اغلب بر اثر تکثیر و ورود میکروب مولدی به نام استافیلوکک طلایی به وجود می آید.

در آرتریت عفونی، میکروب پس از ورود  به مفصل در پر خون ترین منطقه مفصل یعنی بافت سینوویال قرار گرفته و روند تکثیر را آغاز می کند؛ به همین دلیل نیز گفته می شود که در صورت مشاهده علائم این بیماری، سریعا به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کرده و روند درمانی را آغاز کنید؛ زیرا که میکروب به سرعت شروع به تکثیر کرده و ممکن است وارد جریان خون شود و مشکلات بسیار جدی را برای فرد ایجاد کند.

 

علل بروز عفونت مفصل

اگر بخواهیم به طور دقیق بگوییم، در حقیقت عفونت مفصل بر اثر تکثیر میکروب ها در مفصل به وجود آمده و عدم درمان آن می تواند مشکلات فراوانی را برای فرد ایجاد کند.

هم چنین وجود عفونت های چرکی در نقاط دیگر بدن می تواند باعث بروز عفونت مفصل شود؛ زیرا که اغلب وجود عفونت چرکی در دراز مدت می تواند از طریق نواحی که عفونت وجود دارد، به جریان خون انتقال پیدا کند و از آن طریق وارد مفصل ها شود و عفونت مفصل یا آرتریت عفونی را به وجود آورد.

این مسئله قابل ذکر است که در برخی موارد ممکن است هیچگونه کانون میکروبی در بدن وجود نداشته باشد اما میکروب از طریق روده یا بینی وارد جریان خون شده و به مفصل منتقل شده باشد.
هم چنین نیز می توان گفت که عفونت بافت های اطراف مفصل یا استخوان اطراف مفصل نیز می توانند موجب عفونت مفصل یا آرتریت عفونی شوند.
انجام عمل های جراحی مفصل و آرتروسکوپی نیز ممکن است از عوامل زمینه ساز بروز این بیماری باشد و موجب انتقال میکروب به درون مفصل شود.

 کدام مفاصل بیشتر دچار عفونت مفصل می شوند؟

همان طور که گفته شد میکروب ها از راه های مختلفی وارد مفصل شده و مفاصل را دچار عفونت یا آرتریت عفونی می کنند.

می توان گفت که اغلب نیمی از عفونت های مفصل در مفصل زانو، بروز می کند و هم چنین یک پنجم عفونت های مفصل در مفصل ران به وجود می آید که اغلب می تواند برای افراد مشکل ساز باشد.
برخی دیگر از مفاصل مانند مفصل آرنج، مچ دست، شانه و مچ پا نیز می تواند درگیر عفونت مفصل شوند.

 

عوارض عفونت مفصل

همواره عفونت مفصل عوارض گوناگونی را برای فرد به همراه دارد و می تواند مشکلات بسیاری را برای افراد ایجاد کند که در ادامه به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

 • محدودیت حرکتی بر اثر تشکیل بافت فیبروز
 • تخریب غضروف مفصل ها
 • بروز آرتروز و ساییدگی
 • عفونت استخوان های مجاور
  بروز نکروز استخوان مفصل
 • اختلال در رشد به علت آسیب به صفحات رشد
 • انتشار عفونت به نواحی دیگر بدن و مرگ فرد

 

به طور کلی در اثر ورود میکروب ها به داخل مفصل ها، گلبول های سفید برای جلوگیری از آنها به ترشح سم می پردازند و این مواد ترشح شده به داخل مفصل منتقل شده و در نتیجه تخریب مفصل را به همراه دارد؛ زیرا که گلبول های سفید و سلول های مرده باعث تجمع ماده ای در فضای مفصل می شوند که در اصطلاح به این ماده چرک گفته می شود.

این ماده باعث بروز اختلال در تغذیه غضروف ها از مایع مفصل شده و مشکلات جدی را برای فرد ایجاد می کند.

هم چنین بر اثر تجمع چرک درون مفصل ها، غشار در مفصل ها افزایش پیدا می کند و در نتیجه بسته شدن عروق مفاصل را به دنبال خواهد داشت که این مسئله موجب بروز نکروز در فرد شده و حیات فرد را در معرض خطر قرار می دهد. در برخی موارد نیز فشار بیش در مفصل ها بر اثر تجمع چرک، ممکن است مفصل ها دچار در رفتگی شوند.

خشکی مفصل نیز یکی از عوارض عفونت مفصل است زیرا که در اثر تجمع مایع چرکی در کپسول مفصل، انعطاف این کپسول از دست رفته و در نتیجه خشکی مفصل را به دنبال دارد که این مسئله می تواند کاهش دامنه حرکتی را برای فرد به دنبال داشته باشد.
لازم به ذکر است که در صورت عدم درمان عفونت مفصل، ماده چرکی موجب پاره شدن کپسول مفصل شده و به پوست منقل می شود و ترشحات چرکی به بیرون می ریزد.
عفونت مفصل می تواند به استخوان های مجاور انتقال پیدا کرده و عفونت استخوان را به همراه داشته باشد.

 

علائم عفونت مفصل

همواره عفونت مفصل یا آرتریت عفونی می تواند با علائم و نشانه هایی همراه باشد که در صورت مشاهده آنها باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کرد.

برخی از علائم عفونت مفصل عبارتند از:

 • درد در ناحیه مفصل
 • تورم مفصل
 • گرم شدن مفصل
 • قرمزی پوست در صورت نزدیک بودن مفصل به پوست
 • تب و لرز
 • بی اشتهایی
 • تهوع و استفراغ
 • ضعف

درمان عفونت مفصل

همان طور که گفته شد درمان عفونت مفصل یک مسئله بسیار جدی و حیاتی است زیرا که می تواند زندگی و حیات فرد را در معرض خطر قرار دهد.

به همین دلیل نیز پزشک متخصص ارتوپد پس از تشخیص این بیماری سریعا روند درمانی را برای فرد آغاز می کند.

در ابتدا پزشک متخصص سعی بر این دارد که با تزریق آنتی بیوتیک به کاهش عفونت کمک کند.

اما در حقیقت درمان عفونت مفصل، بسته به شرایط فرد و شدت عفونت با روش های گوناگونی نظیر درمان دارویی و مصرف آنتی بیوتیک ها و عمل جراحی توسط پزشک متخصص ارتوپد انجام می شود.
هم چنین درمان توسط عمل جراحی، در صورت شدید بودن عفونت انجام می شود که در طی آن پزشک به خارج کردن چرک از درون مفصل می پردازد و لوله ای پلاستیکی برای خارج شدن باقی مانده عفونت، در مفصل قرار می دهد.

درخواست-مشاوره-با-دکتر-میرکاظمی

متخصص ارتوپدی و تورماتولوژی و آسیب های ورزشی
فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی
عضو انجمن بین الملی حفظ اندام امریکا و اروپا ( ISOLS )
عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ( IOA )
استاد یار دانشگاه

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک