مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان تومور بافت نرم

سارکوم یک تومور بدخیم یا سرطانی می باشد، که از بافت همبند مانند استخوان ها، چربی، غضروف و ماهیچه ها ایجاد می شود. سارکوم های بافت نرم معمولاً در بازوها، پاها، قفسه سینه و پشت شکم یا خلف صفاق شما ایجاد می شوند. سارکوم‌های بافت نرم معمولاً با ترکیبی از درمان‌هایی که ممکن است شامل جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی باشد، درمان می‌شوند. اگر سارکوم بافت نرم در شما تشخیص داده شود، پزشک بهترین گزینه‌ها برای درمان آن را بررسی خواهد کرد. امروز می خواهیم در مورد درمان تومور بافت نرم با شما صحبت کنیم.

سارکوم بافت نرم چیست؟

سارکوم های بافت نرم تومورهای سرطانی نادری هستند که در بافت هایی مانند ماهیچه ها، تاندون ها، چربی و پوست که استخوان ها و اندام های شما را حمایت می کنند ایجاد می شوند. ممکن است سارکوم های بافت نرم در هر جایی از بدن ایجاد شوند، اما آن ها معمولاً در بازوها، پاها، قفسه سینه و در فضای پشت شکم شما ظاهر می شوند.

سارکوم بافت نرم چیست؟

تومورهای بافت نرم چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک در مورد علائم، به ویژه توده ها یا برجستگی های غیرعادی در بدن از فرد می پرسد. معاینه فیزیکی انجام خواهد شد. پزشک ممکن است چندین آزمایش را تجویز کند، از جمله:

  • عکس برداری با اشعه ایکس: اشعه ایکس از بافت های نرم شما عکس می گیرد.
  • سی تی اسکن: پزشک اغلب از این آزمایش برای بررسی سارکوم های بافت نرم در قفسه سینه و پشت شکم استفاده می کنند.
  • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی . MRI از یک آهنربای بزرگ، امواج رادیویی و یک کامپیوتر برای ایجاد تصاویر واضح از اندام های داخلی استفاده می کند. اگر اشعه ایکس رشد غیر طبیعی را نشان دهد و پزشک بخواهد تصاویر واضح تری داشته باشد، این نوع تصویربرداری توصیه می شود.
  • سونوگرافی. این آزمایش بر امواج صوتی و پژواک برای ایجاد تصاویری از قسمت‌های بدن تکیه دارد.
  • بیوپسی: پزشک از بافت مشکوک نمونه برداری می کند و ممکن است چندین آزمایش برای شناسایی نوع، مرحله و درجه سارکوم انجام دهد. دانستن درجه تومور به این دلیل مهم است، که آیا تومور به آهستگی رشد می کند، سریع رشد می کند یا گسترش می یابد (متاستاز).

چگونه تومور بافت نرم درمان می شود؟

تومور بافت نرم معمولاً با ترکیبی از درمان‌هایی که ممکن است شامل جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی باشد، درمان می‌شوند. اگر سارکوم در شما تشخیص داده شود، پزشک بهترین گزینه‌ها برای درمان آن را بررسی خواهد کرد. این به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  • محل و نوع سارکوم
  • اگر سرطان گسترش یافته باشد.
  • تاثیر احتمالی روی بدن شما
  • سلامت عمومی شما

درمان سارکوم ممکن است شامل یک یا چند نوع درمان ذکر شده در زیر باشد.

عمل جراحی

مانند همه جراحی ها، جراحی سارکوم زمانی بیشترین موفقیت را دارد که توسط یک جراح سارکوم با تجربه زیادی در روش خاص انجام شود. جراحی درمان اصلی سارکوم بافت نرم است. جراح تومور و همچنین حاشیه‌ای از بافت سالم اطراف آن را برمی‌دارد تا تا حد امکان سلول‌های سرطانی را خارج کند. ممکن است قبل یا بعد از جراحی شیمی درمانی یا پرتودرمانی دریافت کنید.

به دلیل نوع خاصی از جراحی به نام جراحی حفظ اندام، که اغلب با پرتودرمانی دنبال می شود، اکثر بیماران برای درمان سارکوم نیازی به حذف اندام ندارند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی ممکن است به عنوان درمان اصلی سارکوم یا با جراحی یا پرتو درمانی استفاده شود. ممکن است ترکیبی از دو یا چند داروی شیمی درمانی استفاده شود.

پرتو درمانی

تکنیک های جدید پرتودرمانی و مهارت قابل توجه به پزشکان این امکان را می دهد که تومورها را با دقت بیشتری هدف قرار دهند و حداکثر میزان پرتو را با کمترین آسیب به سلول های سالم ارسال کنند.

پرتودرمانی معمولاً به عنوان درمان اصلی سارکوم استفاده نمی شود، اما ممکن است قبل از جراحی برای کوچک کردن تومور یا بعد از جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده استفاده شود. اگر نمی توانید جراحی کنید، ممکن است برای کمک به درد و سایر علائم، پرتودرمانی دریافت کنید.

درمان دارویی

در حالی که بسیاری از درمان‌ها مستقیماً سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند، درمان هدفمند با دارو با متوقف کردن یا کند کردن رشد یا گسترش سرطان امکان پذیر است.

این دارو ها عملکردی بهتر از شیمی درمانی دارند و به اندازه آن عوارض ندارند.

آیا تومورهای بافت نرم می تواند عود کند؟

مانند بسیاری از سرطان های دیگر، سرطان سارکوم بافت نرم ممکن است عود کند. هدف از جراحی سرطان بافت نرم به معنای حذف تومور و بافت اطراف آن به اندازه کافی برای برداشتن هرچه بیشتر سلول های سرطانی است. همچنین ممکن است از پرتو درمانی یا شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سارکوم باقی مانده استفاده کنیم.

در حالی که درمان بقا و امید به زندگی را بهبود می بخشد، این امکان وجود دارد که سرطان بافت نرم عود کند. برخی از سارکوم ها تمایل دارند دوباره در همان نقطه ظاهر شوند و برخی دیگر در مکان های جدید رشد می کنند. به طور معمول، اگر سارکوم عود کند، در دو تا پنج سال اول پس از جراحی اتفاق می افتد.

بعد از جراحی سارکوم بافت نرم چه اتفاقی می افتد؟

پس از اتمام جراحی، دوره بهبودی را پشت سر خواهید گذاشت. ممکن است شامل توانبخشی، فیزیوتراپی، کاردرمانی و سایر مراقبت ها برای مدیریت عوارض جانبی درمان باشد.

حتی پس از بازگشت به زندگی روزمره خود، باید به برنامه پیگیری توصیه شده توسط پزشک برای نظارت بر وضعیت خود پایبند باشید. این برنامه هر سه تا شش ماه یکبار انجام می شود و معمولاً شامل  عکسبرداری سی تی اسکن، اشعه ایکس یا آزمایش دیگری بسته به نوع سارکوم است.

آیا بین رژیم غذایی و عود تومور بافت نرم ارتباطی وجود دارد؟

یک رژیم غذایی سالم برای شما مفید است چه سارکوم داشته باشید چه نباشید. اما هیچ ارتباط شناخته شده ای بین رژیم غذایی و عود سارکوم وجود ندارد. صرف نظر از این، دریافت مواد مغذی از غذاهای سالم می تواند به بدن شما کمک کند تا عوارض جانبی درمان سارکوم را بهتر مدیریت کند.

درخواست-مشاوره-با-دکتر-میرکاظمی

متخصص ارتوپدی و تورماتولوژی و آسیب های ورزشی
فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی
عضو انجمن بین الملی حفظ اندام امریکا و اروپا ( ISOLS )
عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ( IOA )
استاد یار دانشگاه

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *