مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو باید چگونه باشد؟

خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو باید چگونه باشد؟ یکی از مواردی که در روند درمانی بسیار اهمیت دارد، نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو و توجه به توصیه های پزشک می‌باشد. در این مقاله قصد داریم درباره خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو اطلاعاتی بیان کنیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

انواع  نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

برای افرادی که عمل تعویض مفصل زانو قرار گرفته اند، بهبودی در اسرع وقت از موضوعاتی مهم است و باید در دوران نقاهت به نحوه صحیح بخوابند. در ادامه قصد داریم توضیحاتی درباره انواع نحوه خوابیدن در دوران نقاهت پس از جراحی برای شما بیان کنیم:

خوابیدن به پشت

رایج ترین حالت خوابیدن پس از جراحی تعویض مفصل زانو خوابیدن به پشت است که از زخم های فشاری جلوگیری کرده و جریان خون را به پاها می‌رساند. پس از جراحی بهتر است فقط به پشت بخوابید، پای شما باید تا حد امکان صاف بماند تا از کشش بیش از حد زانو جلوگیری شود و خون به محل جراحی شما جریان یابد. توجه داشته باشید زمانی که به پشت می‌خوابید، یک بالش از طول زیر زانو و ساق پا قرار دهید زیرا این کار موجب می‌شود پای شما صاف نگه داشته شود از وارد شدن فشار به زانو جلوگیری می‌کند.

خوابیدن به پهلو

اگر عادت دارید که به پهلو بخوابید در هنگام خواب یک بالش بین پاهای خود قرار دهید. توجه داشته باشید بهتر است به پهلوی غیرجراحی خود دراز بکشید سپس یک بالش بین پاهای خود قرار دهید. در صورت نیاز می‌توانید از بالش دوم نیز استفاده کنید. اگر به پهلو می‌خوابید زیاد در رختخواب تکان نخورید یا حرکت نکنید. این کار می‌تواند باعث ایجاد درد یا کند شدن روند بهبودی در زانو شود.

آیا خوابیدن به شکم بعد از تعویض مفصل زانو خطرناک است؟

بعد از جراحی از خوابیدن روی شکم یا به سمت پای عمل شده خودداری نمایید. دراز کشیدن روی شکم مستقیما روی محل جراحی شما فشار وارد می‌کند و همین امر موجب می‌شود درد و آسیب روی زانو ها بیشتر شود. در نهایت این امر موجب می‌شود که در فرآیند بهبودی مفصل زانوی شما اختلال ایجاد شود.

نکات مراقبتی هنگام خوابیدن پس از جراحی تعویض مفصل زانو

در هنگام خواب، بدن بر رشد بافت جدید، ترمیم برش ها و زخم های ایجاد شده و بازیابی سلامت تمرکز می‌کند اما برای بسیاری از بیماران خوابیدن پس از جراحی تعویض مفصل زانو تقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسد. به این نکته توجه داشته باشید که نداشتن خواب کافی موجب خستگی ذهن و بدن شده و دوران نقاهت بیماران را سخت تر می‌کند. نکات دیگری که در هنگام خوابیدن بعد از جراحی علاوه بر مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو باید رعایت کنید شامل موارد زیر است:

  • پیش از خواب می‌توانید کمپرس یخ روی زانوی خود بگذارید این موضوع موجب بی حسی و تسکین درد شده و می‌تواند در فرآیند به خواب رفتن شما کمک کند.
  • در صورتی که پزشک برای شما داروهای مسکن و ضددرد برای شما تجویز کرده است، برای اثربخشی بهتر است این داروها را یک ساعت پیش از خوابیدن مصرف نمایید مگر اینکه دستورالعمل استفاده برای شما به گونه ی دیگری تعریف شده باشد.
  • چند ساعت پیش از خوابیدن مصرف مایعات را کاهش دهید تا در هنگام خواب مجبور به استفاده از سرویس بهداشتی نباشید.
  • در هنگام خواب از بالش گوه ای فومی استفاده کنید زیرا بالا بردن پا می‌تواند جریان خون لازم برای زانوی شما را فراهم کند.
نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

آیا بالش خاصی برای خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو وجود دارد؟

بله برخی از افراد پس از تعویض مفصل زانو از بالش هایی استفاده می‌کنند که به از وارد شدن فشار به زانو جلوگیری شود. حتما پیش از انتخاب با پزشک خود مشورت کنید تا بالش مناسبی برای شما تعیین کند. استفاده از بالشتک زیر زانو ها در افزایش سرعت فرآیند بهبودی بسیار مناسب است و فشار وارده بر زانو ها را کاهش می‌دهد. این کار به پایداری زانوها کمک کرده و از حرکات اضافی جلوگیری خواهد کرد.

درخواست-مشاوره-با-دکتر-میرکاظمی

متخصص ارتوپدی و تورماتولوژی و آسیب های ورزشی
فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی
عضو انجمن بین الملی حفظ اندام امریکا و اروپا ( ISOLS )
عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ( IOA )
استاد یار دانشگاه

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *