مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

جراحی توده های بافت نرم یا سارکوم استخوان

در حقیقت سارکوم ها نوعی سرطان هستند که بیشتر در بافت های همبند ایجاد می شود و می توان گفت که امکان بروز آنها در هر نقطه ای از بدن که دارای بافت همبند است وجود دارد.
لازم است بدانید که این گونه از سرطان در مراحل اولیه هیچگونه علائمی ندارد اما از اصلی ترین علائم آن می توان به درد و بروز تومور در آن ناحیه اشاره نمود.
ما در این مقاله اطلاعاتی را در خصوص سارکوم یا توده های بافت نرم به شما ارائه می دهیم پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

توده-بافت-نرم-سارکوم

توده های بافت نرم یا سارکوم استخوان چیست؟

سارکوم های بافت نرم گروهی از سرطان های نادر هستند که بر روی بافت هایی که ساختارهای دیگر بدن و اندام ها را به هم متصل، پشتیبانی و احاطه می کنند، تاثیر می گذارد.

در حقیقت سارکوم ها از بافت های همبند نظیر غضروف و ماهیچه و استخوان ایجاد می شود و به همین دلیل نیز اغلب به سرطان های ایجاد شده در استخوان و عضله سارکوم می گویند.

زیرا که سارکوم ها، بافت های نرم نظیر عضله، استخوان یا مفصل را درگیر می کنند و موجب بروز مشکلاتی جدی برای فرد می شوند به همین منظور جهت درمان آنها می بایست به یک متخصص ارتوپد مراجعه نمود.

لازم است بدانید که سارکوم های بافت نرم می تواند تقریبا در هر قسمت از بدن از جمله پاها، بازوها و شکم ایجاد شود.

علائم سارکوم بافت نرم

تومور سارکوم یا بافت نرم بسته به این که در چه ناحیه ای به وجود بیاید با برخی علائم همراه است که برخی از آنها عبارتند از:

  • اگر در بازو یا پا باشد، علائم شامل یک توده یا تورم در اندام است. این معمولا بدون درد است، اما نه همیشه.
  • اگر در شکم باشد، علائم شامل شکمی دردناک، متورم و مشکلات رفتن به توالت به پوستی است (یبوست نامیده می شود).
  • اگر در مثانه شما باشد، علائم شامل درد در شکم تحتانی، دشوار شدن (دفع ادرار) و داشتن خون در عفونت است.
  • اگر در قفسه سینه باشد، علائم می تواند شامل نفس نفس، سرفه و درد در قفسه سینه شما باشد.
  • اگر در سر یا گردن باشد، علائم شامل یک توده، انسداد و ترشح از بینی یا گلو است. گاهی ممکن است چشم متورم شود و کمی بیرون بیاید.
  • همچنین ممکن است علائم دیگری مانند خستگی، کاهش اشتها یا کاهش وزن نیز داشته باشید.

به یاد داشته باشید اکثر افراد با علائمی که در اینجا ذکر شده اند، سارکوم نخواهند داشت. اما اگر هرکدام از این علائم را دارید یا نگران این هستید که دچار سارکوم شوید، اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به پزشک است. اگر فکر کنند شما نیاز به مراجعه به پزشک متخصص ارتوپد دارید، آنها شما را معاینه می کنند و شما را به بیمارستان ارجاع می دهند.

علل بروز سارکوم استخوان

مردم اغلب فکر می کنند ضربه زدن یا آسیب دیدگی ممکن است باعث ایجاد سارکوم شود، اما هیچ مدرکی برای این موضوع وجود ندارد.

به یاد داشته باشید که هیچ کاری انجام نداده اید که باعث سرطان شود.

سرطان در اثر تکثیر بیش از حد سلول های یک ناحیه از بدن به وجود می آید که به آن تومور می گویند.

احتمال دارد که سوابق درمانی مانند رادیوتراپی یا بیماری های خاص محرک آن باشند.

انواع سارکوم بافت نرم

سارکوم بافت نرم با توجه به اندامی را که درگیر می کند انواع مختلفی دارد. که انواع آن ها شامل موارد زیر می باشد:

انواع-سارکوم

رابدومیوسارکوم

این نوع سارکوم در عضلات فعال بدن رشد می کند. این ماهیچه ها، ماهیچه هایی هستند که کنترل آنها را داریم، مانند ماهیچه هایی که برای حرکت دادن دست ها یا پاها استفاده می کنیم. رابدومیوسارکوم به احتمال زیاد در سر، گردن، مثانه، واژن، بازوها، پاها و تنه اتفاق می افتد.

انواع مختلفی وجود دارد یا رابدومیوسارکوم. به احتمال زیاد یکی از این موارد در نوجوانان و بزرگسالان رابدومیوسارکوم آلوئولار نامیده می شود و روی بازو یا پا تاثیر می گذارد.

سارکوم سینوویال

این نوع سارکوم به احتمال زیاد در بافت اطراف مفاصل مانند آرنج، زانو و مچ پا اتفاق می افتد. همچنین ممکن است در سایر قسمت های بدن شما اتفاق بیفتد، اما این مورد کمتر رایج است. این نوع سارکوم ممکن است بلافاصله مشخص نباشد زیرا توده به آرامی رشد می کند و معمولا زخم نیست.

بافت نرم سارکوم Ewing

Ewing سارکوم نوعی سرطان است که می تواند برای استخوان یا بافت نرم ایجاد شود.

برخی از نشانه های سارکوم اوینگ تورم، تب، ضعف استخوانی و درد در ناحیه تومور است.

فیبروسارکوم

این نوع سارکوم در بافت فیبری بدن شما اتفاق می افتد. بافت فیبری ساختارهای داخل بدن شما را به هم می پیوندد مانند ماهیچه ها تا استخوان ها. به احتمال زیاد در بازوها، پاها یا تنه خود فیبروسارکوما پیدا می کنید، اما ممکن است در اعماق بدن شما اتفاق بیفتد.

روش های درمان

درمان سارکوم بافت نرم یا سارکوم استخوان به میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد. بسته به نوع بیماری و تشخیص پزشک درمان های اصلی سه نوع مختلف شامل جراحی، اشعه تراپی و شیمی درمانی هستند.

اصولا درمان سرطان توسط یک تیم پزشکی با تخصص های مختلف برنامه ریزی می شود. افراد تیم پزشکی با مشورت یکدیگر با در نظر گرفتن شرایط سلامت کلی بیمار بهترین روش درمان را انتخاب می کنند و بیمار را در جریان تصمیمات و درمان هل می گذراند. تصمیم نهایی برای انتخاب درمان با بیمار است.

روش درمان ممکن است درمان های مختلف مانند جراحی و شیمی درمانی را به طور وابسته به هم شامل شود.

نحوه جراحی توده های سارکوم

جراحی یکی از درمان های اصلی سرطان است. جراحی معمولا به معنای انجام جراحی برای از بین بردن کل یا بخشی از سرطان است. یک عمل ممکن است تنها درمانی باشد که شما نیاز دارید. اما گاهی ممکن است شما قبل یا بعد از جراحی رادیوتراپی یا شیمی درمانی داشته باشید.

عمل شما بستگی به نوع سرطان و سایر موارد مانند محل و اندازه آن دارد.

از جراحی فقط برای از بین بردن سرطان ها استفاده نمی شود. همچنین می توانید عملیات یا رویه های کوچک دیگری نیز داشته باشید. به عنوان مثال، می توانید برای گرفتن نمونه ای از بافت (بیوپسی) یا قرار دادن یک خط مرکزی، جراحی کنید. تصور انجام عمل می تواند ترسناک باشد. دانستن کمی بیشتر در مورد آنچه انتظار می رود می تواند به شما کمک کند تا احساس آمادگی بیشتری داشته باشید.

ممکن است این روش را برای برخی از جراحی های جزئی یا روش هایی مانند بیوپسی داشته باشید. معمولا پزشک یک تزریق کوچک در زیر پوست انجام می دهد. این کار برای بی حس کردن ناحیه ای از بدن است که در آن روش انجام می شود. گاهی اوقات، از اسپری یا کرم به جای تزریق استفاده می شود. همچنین پرستار یا پزشک می تواند به شما دارو بدهد تا احساس آرامش و خواب آلودگی کنید.

سارکوم  ها چه عوارضی را برای فرد به همراه دارند؟

بعد از عمل ممکن است احساس کمبود روحیه یا تحریک پذیری داشته باشید.

مهم است که به اطرافیان خود بگویید چه احساسی دارید، بنابراین آن ها می توانند از شما حمایت کنند. شما می توانید با شخصی در خانواده، دوست یا پرستار سرطان یا پزشک خود صحبت کنید. همچنین می توانید درخواست کنید که به یک مشاور ارجاع شوید.

منابع 

Surgery_20200120_LW.pdf

Soft tissue sarcomas | NHS inform

Soft tissue sarcomas – NHS (www.nhs.uk)

Bone cancer – Treatment – NHS (www.nhs.uk)

درخواست-مشاوره-با-دکتر-میرکاظمی

متخصص ارتوپدی و تورماتولوژی و آسیب های ورزشی
فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی
عضو انجمن بین الملی حفظ اندام امریکا و اروپا ( ISOLS )
عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ( IOA )
استاد یار دانشگاه

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *