دکتر مسعود میرکاظمی 4 آسیب های استخوانی 4 آیا فلج مغزی قابل درمان است؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

آیا فلج مغزی قابل درمان است؟

مغز به عنوان عضوی که وظیفه هماهنگی بین بخش های مختلف بدن را به عهده دارد و با ارسال پیام هایی که به بخش های مختلف بدن ارسال می کند منجر به پاسخ های حرکتی متناسب نسبت به محیط می شود، بسیار مهم است. هر گونه آسیب مغزی می توان اختلالاتی جدی در اندام های دیگر بدن ایجاد می کند. یکی از سری بیماری هایی که در نتیجه آسیب های مغزی به وجود می آید، بیماری فلج مغزی است. در ادامه مقاله به روش های درمان فلج مغزی می پردازیم و  فیلم واقعی  جراحی بیمار فلج مغزی توسط دکتر مسعود میرکاظمی را ملاحظه می کنید.

فلج مغزی یا cp چیست؟

فلج مغزی یا اصطلاحا cp که در واقع مخفف واژه ی اصلی cerebral palsy است از جمله اختلالاتی است که بر اثر آسیب های احتمالی که بر سر و مغز کودک در دوران تکامل وارد شده است یا ناهنجاری های مادر زادی که مربوط به ژنتیک جنین است ایجاد می شود. علائم ظاهر شده در بیمار بسته به میزان و محل آسیب متفاوت است.فلج مغزی انواع مختلفی دارد که در افراد گوناگون علائم متفاوتی دارد. این عارضه می تواند منجر به اختلال در یادگیری، مهارت شنیداری، دیداری و گاهی تشنج شود.

انواع فلج مغزی

در صورتی که به نورون های حرکتی بالایی در بخش پیرامیدال آسیبی وارد شود فلج مغزی از نوع اسپاستیک است. این نوع فلج مغزی به نسبت شایع ترین نوع آن است که حدود 80 درصد از موارد مبتلا به فلج مغزی از این نوع است. فلج مغزی اسپاستیک علائمی هم چون اختلالات حرکتی، سفت شدن غیر طبیعی عضلات  (اصطلاحا تون عضلات) و رفلاکس های پاتولوژیک را در فرد بروز می دهد.

نوع دیگر فلج مغزی که بر اثر آسیب به مخچه روی می دهد نسبتا کمتر از ده درصد از بیماران مبتلا به فلج مغزی را شامل می شود و عدم هماهنگی بین عضلات مختلف بدن و اختلال در تعادل و حفظ وضعیت طبیعی بدن را در بیمار ایجاد می کند. به این نوع از فلج مغزی آتاکسیک ataxic می گویند.

در نوع دیس کینتیک  Dyskinetic فلج مغزی بیمار الگو های حرکتی غیر عادی دارد و حرکاتی به طور غیر ارادی و خارج از کنترل از خود بروز می دهد. این عارضه کمتر از بیست درصد از بیماران مبتلا به فلج مغزی را شامل می شود.

در مواقعی نیز پیش می آید که بیمار ترکیبی از انواع ذکر شده را دارا است.

 

فلج مغزی در کودکان

فلج مغزی در کودکان بر اثر آسیب به مغز کودک در دوران جنینی، هنگام زایمان و گاهی پس از تولد به وجود می آید. فلج مغزی در کودکان گاهی بر اثر تولد زود هنگام در نوزادان نارس که وزن خیلی کمی دارند، دیده می شود. با توجه به رشد و تکامل استخوانی و مغزی  جنین در رحم مادر تغییرات و بیماری های مادر در دوران بارداری می تواند آثار و عوارضی جدی بر سلامت نوزادان بر جای گذارد. یکی از این عوارض می تواند ابتلای جنین به انواع فلج مغزی باشد. در مواقعی فلج مغزی بر اثر عوارض حاملگی مادر، خونریزی در دوران بارداری، چند قلو بودن، بالا بودن غیر عادی دمای بدن مادر در دوران بارداری (تب مادر) ، سابقه ی تشنج در مادر، تحت درمان هورمونی بودن در زمان بارداری، عفونت در بدن مادر و…. ایجاد می شود. شدت اختلالی که در نتیجه ی فلج مغزی در کودکان نمود می دهد بسیار متغیر است. گاهی این عارضه صرفا باعث اختلالات حرکتی می شود ولی کودک بیمار از بهره ی هوشی بالایی برخوردار است و آسیب مغزی در هوش او اثری نذاشته است. و گاهی ضریب هوشی کودک را به حد زیادی کاهش می دهد.

راه های پیشگیری از ابتلای کودکان به انواع فلج مغزی

همان طور که پیش تر گفته شد روند رشد و تکامل جنین در بدن مادر از جمله مهم ترین دوران رشد او است و هر آسیب و اختلالی در بدن مادر می تواند ارتباط مستقیمی با سلامت نوزاد داشته باشد. در نتیجه با رعایت مواردی که سلامت و حالت ثابت بدن مادر را تضمین کند می توان عوارضی هم چون ابتلای کودک به فلج مغزی را کاهش داد. از جمله موارد مهم قابل رعایت در دوران بارداری امتناع از مصرف سر خود و بدون نظارت دارو است. زنان باردار باید تا حد امکان از رژیم های غذایی متعادل و غنی استفاده کنند و تحت نظر پزشک دارو ها و ویتامین های لازم را در دوران بارداری دریافت کنند. موردی دیگر که در زنان باردار شایع است و آسیب زیادی به رشد و سلامت جنین می رساند می توان به انواع عفونت ها اشاره کرد. زنان باردار باید از بدن خود در برابر انواع عفونت مراقبت کنند. و همین طور از برخورد هر گونه ضربه و آسیبی به سر کودک جلوگیری شود.

درمان فلج مغزی کودکان

والدین پس از آگاهی از ابتلای کودک خود به فلج مغزی بسیار نا امید و نگران می شوند در حالی که حفظ روحیه پدر و مادر و تشویق کودک، در همکاری او و امید به بهبودی بسیار موثر است. علائمی مانند اختلالات حرکتی یا گفتاری با جلسات فیزیوتراپی، گفتار درمانی و … قابل درمان است برای درمان دفرمیته های اندام ها از روش جراحی استفاده می شود. برای جراحی کودکان فلج مغزی تشویق و حمایت والدین می تواند به آرامش کودک کمک شایانی کند. علاوه بر آن دقت در انتخاب بهترین متخصص ارتوپد در تهران و جراحان زبردست و فوق تخصص جراحی تومور های عضلانی و استخوانی می توان موفقیت جراحی را به حد زیادی ارتقا داد.

بیماری فلج مغزی در کودکان

روش های درمان بیماری فلج مغزی در کودکان

درمان فلج مغزی

درمان فلج مغزی با توجه به میزان و شدت علائم بیماری قابل انجام است. توصیه می شود علاوه بر مراجعه به جراحان ارتوپدی، از دیگر جنبه ها نیز اقدام به درمان صورت پذیرد. رعایت های غذایی، جلسات فیزیوتراپی، مشاوره های روانشناسی و… می توانند نقش بسزایی در تسریع و موفقیت روند بهبودی بیمار ایفا کنند.

علائم فلج مغزی

به جز در مواقعی که بیمار مبتلا به فلج مغزی خفیف باشد در اکثر مواقع تا سن یک سال و شش ماهگی علائم بیماری قابل تشخیص می شود. ابتلا به بیماری فلج مغزی با علائم زیر همراه است باید توجه داشت که این علائم با شدت های مختلف در بخش های متفاوت بدن افراد قابل رویت است:

-اختلالات حرکتی

-حرکات خشن و خارج از کنترل

-افزایش یا کاهش غیر طبیعی تون عضلات hypertonia _ hypotonia

-ناتوانی در حفظ تعادل و حالت ثابت و طبیعی بدن

-در مواقع پر استرس اندام های حرکتی دچار لرزش و حرکات غیر عادی می شود.

-کمبود هوش

-اختلالات شنوایی

-اختلالات بینایی

-اختلال در تکلم

-اختلالات گوارشی: جویدن، استفراغ، یبوست، افزایش آبریزش دهان و بی اختیاری در ادرار و مدفوع

-کندی شدید در روند رشد

-تشنج

-لوچی چشم ها

در صورت بروز هر کدام از این علائم با کودک خود به مطب دکتر مسعود میرکاظمی مراجعه نمایید.

فلج مغزی در کودکان چگونه قابل تشخیص است؟

درمان فلج مغزی (cp) مادرزادی توسط دکتر مسعود میر کاظمی

فلج مغزی درچه سنی بروز می کند؟

فلج مغزی در کودکان و همین طور بزرگسالان اتفاق می افتد و بسته به نوع بیماری و علائم آن درمان های متنوعی در نظر گرفته می شود. همان طور که در بخش انواع فلج مغزی شرح داده شد، بالغ بر 70 درصد از مبتلایان فلج مغزی از نوع اسپاستیک هستند و می توان با مراجعه به بهترین متخصص ارتوپد روند درمان را پیش گرفت.

نتیجه گیری

با توجه به اهمیت مغز حفاظت از آن امری ضروری است که باید از دوران کودکی جدی گرفته شود. به علاوه این که مادران باید در دوران بارداری تحتنظر متخصصان بوده تا تولد نوزادی سالم را تضمین کنند. در صورتی که به هر دلیلی کودک شما مبتلا به بیماری فلج مغزی است با حفظ امید و خونسردی خود برای ییشبرد درمان او اقدام نمایید.

 

 

 

درخواست-مشاوره-با-دکتر-میرکاظمی

متخصص ارتوپدی و تورماتولوژی و آسیب های ورزشی
فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی
عضو انجمن بین الملی حفظ اندام امریکا و اروپا ( ISOLS )
عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ( IOA )
استاد یار دانشگاه

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک