مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان بیماری فلج مغزی چیست؟

درمان بیماری فلج مغزی چیست؟ یکی از بیماری هایی است که در نتیجه آسیب های مغزی به وجود می آید، فلج مغزی است. هر گونه آسیب مغزی می تواند اختلالاتی جدی در اندام های دیگر بدن ایجاد کند. مغز به عنوان عضوی که وظیفه هماهنگی بین بخش های مختلف بدن را به عهده دارد، با ارسال پیام به بخشهای مختلف بدن دچار مشکل می شود. در نتیجه حرکت اعضای بدن با مشکل مواجه می شود و فرد ممکن است دچار گرفتگی و اسپاسم های عضلانی شود. در این مطلب می خواهیم با بهره گیری از تجربیات دکتر مسعود میرکاظمی شما را در این زمینه راهنمایی کنیم. دکتر مسعود میرکاظمی بهترین جراح سارکوم و ارتوپد در تهران است که بیماری های مختلف مربوط به مفاصل را درمان می کند.

درمان فلج مغزی

روش های درمان فلج مغزی

دارو

ممکن است برای درمان فلج مغزی برخی از عوارض ناشی از مصرف دارو از جمله حرکت غیرارادی، تشنج و اسپاستیسیتی دیده شود. ممکن است پزشک از دارو برای درمان اختلالات ثانویه ناشی از فلج مغزی مانند بی اختیاری، رفلاکس اسید معده و اختلالات رفتاری استفاده کند.

فیزیوتراپی

بهترین درمان فلج مغزی که به تسکین درد و سفتی عضلانی و بهبود تعادل، هماهنگی و تحرک کلی کمک می کند، فیزیوتراپی است. فیزیوتراپیست ها از تجهیزات تخصصی برای کمک به کودک جهت انجام حرکات آزادانه تر و زندگی مستقل تر استفاده می کنند.

کاردرمانی

کاردرمانی به کودکان مبتلا به فلج مغزی کمک می کند تا مهارت های حرکتی ظریف و توانایی های شناختی را یاد بگیرند. اینکه چگونه وظایف و فعالیت های روزمره را انجام دهند، بخشی از این مهارت ها است.

گفتار درمانی

گفتار درمانی یک روش درمان فلج مغزی برای کودکانی است که در صحبت کردن مشکل دارند. در واقع این روش درمانی به کودکان کمک می کند تا مهارت های ارتباطی و زبانی خود را بهبود دهند. این نوع درمان به کودکان اعتماد به نفس یادگیری و اجتماعی شدن می دهد. علاوه بر این گفتار درمانی می تواند به کودکانی که در خوردن و بلع مشکل دارند، کمک کند.

درمان جایگزین

برای درمان فلج مغزی می توان از روش های درمانی جایگزین استفاده کرد. با این روش ها می توان به کودکان کمک می کند تا بر موانع فیزیکی و ذهنی غلبه کنند. درمان های جایگزین معمولاً شامل موسیقی درمانی، آب درمانی و طب سوزنی می باشند.

عمل جراحی

ممکن است برای کودکانی که مشکلات حرکتی و عضلانی شدید دارند، جراحی توصیه شود. جراحی برای فلج مغزی می تواند مشکلات حرکتی را اصلاح کند یا بهبود دهد. معمولا برای بهبود دامنه حرکتی ماهیچه ها، تاندون ها، استخوان ها و اعصاب مورد جراحی قرار می گیرند.

هر آنچه باید در مورد فلج مغزی بدانید

فلج مغزی یا cp چیست؟

بیماری فلج مغزی یا اصطلاحا cp که مخفف واژه اصلی cerebral palsy، از جمله اختلالاتی است که بر اثر آسیب های احتمالی که بر سر و مغز کودک بوجود می آید. این بیماری به دلیل آسیب به مغز در حال رشد در دوران بارداری، تولد یا مدت کوتاهی پس از تولد خود را نشان می دهد. البته ناهنجاری های ژنتیکی و مادرزادی در این مورد بی تاثیر نیست. فلج مغزی افراد را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار می دهد و بر حرکت بدن، کنترل ماهیچه ها، هماهنگی عضلات، توازن عضلانی و تعادل تاثیر می گذارد. این ناتوانی یک بیماری مادام العمر است و برای هر کسی متفاوت است.

علائم

اختلالات حرکتی

حرکات خشن و خارج از کنترل

افزایش یا کاهش غیر طبیعی توازن عضلات

ناتوانی در حفظ تعادل و حالت ثابت و طبیعی بدن

در مواقع پر استرس اندام های حرکتی دچار لرزش و حرکات غیر عادی می شوند.

کاهش هوش و تمرکز

اختلالات شنوایی و بینایی

اختلال در تکلم

اختلالات گوارشی و مشکلاتی در جویدن، استفراغ، یبوست، افزایش آبریزش دهان و بی اختیاری در ادرار و مدفوع

کند بودن روند رشد

تشنج و لوچی چشم ها

علل

خونریزی در مغز نوزاد یا کاهش خون و اکسیژن رسانی به مغز آنها

عفونت های مادر در دوران بارداری

نرسیدن اکسیژن به میزان کافی هنگام زایمان

آسیب جدی به سر

انواع فلج مغزی

اسپاستیک

در صورتی که به نورون های حرکتی بالایی در بخش پیرامیدال آسیبی وارد شود فلج مغزی از نوع اسپاستیک است. این نوع فلج مغزی به نسبت شایع ترین نوع است که حدود 80 درصد از موارد مبتلا به فلج مغزی را درگیر می کند. فلج مغزی اسپاستیک علائمی همچون اختلالات حرکتی، سفت شدن غیر طبیعی عضلات  و رفلاکس های پاتولوژیک را در فرد بروز می دهد.

آتاکسیک

نوع دیگر فلج مغزی که بر اثر آسیب به مخچه روی می دهد نسبتا کمتر از ده درصد از بیماران مبتلا به فلج مغزی را شامل می شود و عدم هماهنگی بین عضلات مختلف بدن و اختلال در تعادل و حفظ وضعیت طبیعی بدن را در بیمار ایجاد می کند. به این نوع از فلج مغزی آتاکسیک ataxic می گویند.

دیس کینتیک

در نوع دیس کینتیک  Dyskinetic فلج مغزی بیمار الگو های حرکتی غیر عادی دارد و حرکاتی به طور غیر ارادی و خارج از کنترل از خود بروز می دهد. این عارضه کمتر از بیست درصد از بیماران مبتلا به فلج مغزی را شامل می شود.

روش های تشخیص

تست های تصویربرداری برای بررسی آسیب مغزی

اسکن توموگرافی کامپیوتری یا CT

سونوگرافی جمجمه

الکتروانسفالوگرام یا EEG

اسکن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا MRI

چه زمانی برای فلج مغزی به متخصص مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید کودک شما علائم نقص در رشد یا فلج مغزی را دارد، بهتر است زودتر به یک متخصص ارتوپد یا مغز و اعصاب مراجعه کنید. یک متخصص فلج مغزی می تواند فرزند شما را معاینه کند و تست هایی را برای تشخیص وضعیت او انجام دهد. والدین بهتر است مدیریت وضعیت فرزند خود را آغاز کنند و پس از تشخیص، درمان را آغاز کنند. پیگیری درمان روی سلامتی فرزند آنها تاثیر می گذارد و می تواند به او کمک کند مانند سایر همسن و سالان خود زندگی کند.

سوالات متداول

  1. فلج مغزی درچه سنی بروز می کند؟

    فلج مغزی در کودکان و همین طور بزرگسالان اتفاق می افتد و بسته به نوع بیماری و علائم آن درمان های متنوعی در نظر گرفته می شود. همان طور که در بخش انواع فلج مغزی شرح داده شد، بالغ بر 70 درصد از مبتلایان فلج مغزی از نوع اسپاستیک هستند و می توان با مراجعه به بهترین متخصص ارتوپد روند درمان را پیش گرفت.

  2. فلج مغزی خفیف درمان دارد؟

    دارودرمانی نمی تواند روی آن تاثیر بگذارد اما تزریق سموم و آرامبخش می تواند روی شل شدن برخی عضلات و کاهش عوارض فلج مغزی تاثیر بگذارد.

  3. درمان فلج مغزی اسپاستیک چیست؟

    از آنجایی که نوع اسپاستیک مربوط به اسپاسم و فلج عضلانی است، می توان آن را تزریق دارو و برخی سموم درمان کرد. برخی سموم به طور قابل توجهی می توانند روی اسپاسم های عضلانی تاثیر بگذارند و آنها را درمان کنند.

کلام پایانی

با توجه به اهمیت مغز حفاظت از آن امری ضروری است که باید از دوران کودکی جدی گرفته شود. علاوه بر اینکه مادران باید در دوران بارداری تحت نظر متخصصان بوده تا نوزادی سالم را به دنیا آورند. در صورتی که به هر دلیلی کودک شما مبتلا به بیماری فلج مغزی است با حفظ امید و خونسردی خود برای ییشبرد درمان او اقدام نمایید. در این مطلب هر آنچه می توانست در زمینه درمان فلج مغزی به شما کمک کند را بیان کردیم. اگر در این زمینه سوالی دارید می توانید آن را انتهای این مقاله و در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

درخواست-مشاوره-با-دکتر-میرکاظمی

متخصص ارتوپدی و تورماتولوژی و آسیب های ورزشی
فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی
عضو انجمن بین الملی حفظ اندام امریکا و اروپا ( ISOLS )
عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران ( IOA )
استاد یار دانشگاه

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک